Vyprávění profesora V. V. Štecha o velkých osobnostech českého malířství 19. století. Vzpomínkový cyklus významného historika umění a důvěrného znalce zmizelé Prahy (1969). Režie M. Lang

V dalších dílech cyklu bude Václav Vilém Štech, jeden z nestorů naší kunsthistorie, vzpomínat na výrazné představitele našeho předválečného umění. Díky tomu, že se s nimi osobně setkával a dokázal plně docenit i poutavě přiblížit hodnotu jejich díla, se podařilo na kameru zachytit cenná a dodnes pozoruhodná svědectví.

V dnešním díle vzpomíná pan profesor na významné osobnosti výtvarného umění předminulého století, s nimiž měl možnost se osobně setkávat. Navštěvoval například autora opony Národního divadla Vojtěcha Hynaise, silně ovlivněného pařížským prostředím a proslulého svou důkladností. Dobře znal také Václava Sochora, autora monumentálních obrazů, a Maxe Švabinského, jehož dílo charakterizuje jako monumentalitu v nejmenším měřítku. Své vzpomínání ukončí připomínkou pokorného a zamlklého umělce Adolfa Kašpara, který se prosadil jako vnímavý ilustrátor národních děl.

Stopáž17 minut
Rok výroby 1969
 ST čb 4:3
ŽánrMagazín