Vyprávění profesora Štecha o malíři, který neopakovatelným způsobem zachytil živý svět českého venkova. Vzpomínkový cyklus významného historika umění a důvěrného znalce zmizelé Prahy (1969). Režie M. Lang

V dalších dílech cyklu bude Václav Vilém Štech, jeden z nestorů naší kunsthistorie, vzpomínat na výrazné představitele našeho předválečného umění. Díky tomu, že se s nimi osobně setkával a dokázal plně docenit i poutavě přiblížit hodnotu jejich díla, se podařilo na kameru zachytit cenná a dodnes pozoruhodná svědectví.

V dnešním díle profesor Štech zavzpomíná na populárního malíře Josefa Ladu, jehož dílo důvěrně zná snad každý z nás. Ve svých kresbách vytvářel osobitý obraz tradičního českého venkova často spojený s veselou až karikaturní nadsázkou. Profesora Štecha pojil s Ladou vztah už od jeho tvůrčích počátků, kdy ještě působil jako knihařský učedník, kterému se nepodařilo dostat na umělecko-průmyslovou školu. Svou prací se sotva uživil a spíše živořil z nepodstatných zakázek. Jako nedovzdělaný malíř s výrazným handicapem kvůli vážnému zranění oka ho ostatní umělci dlouho přehlíželi. Lada však uměl pozorovat lidi i zvířata a zvláštní venkovský svět, který postupně vytvářel, si postupně podmaňoval i náročné přívržence moderního umění. Ohlasy díky svým výstavám získával i v zahraničí. Postupně se stal uznávaným malířem a vyhledávaným ilustrátorem, kterého českým dětem záviděl celý svět.

Stopáž18 minut
Rok výroby 1969
 ST čb 4:3
ŽánrMagazín