Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • Jana H.1 15. 10. 2020 22:39 Reagovat 2 0

  Škoda, že už se takové filmy netočí. Tolik lidskosti, krásné zahrané p. Hrušínským. Úžasný herec. Jakoby ani nehrál. Jakoby byl tou postavou doopravdy. Moc pěkný film. Smutný, ale krásný.

 • krfi 19. 1. 2014 17:01 Reagovat 10 2

  Omluva, doplnění a pokání

  V textu jsem zaměnil, a moc se za to stydím a omlouvám, dva mé oblíbené režiséry Františka Vláčila - autor filmu Dým bramborové natě a Jaromila Jireše režiséra filmu "Žert", bohužel stalo se a laskavý čtenář snad promine.

 • krfi 19. 1. 2014 12:12 Reagovat 20 1

  Můj dým bramborové natě

  Je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Ať si filmoví historikové a kritikové říkají co chtějí ( že režiser Jireš má lepší filmy - možná ano, možná ne, jak pro koho ), pro mě tento film znamená herecký koncert tří osobností: pana Hrušínského, paní Galatíkové a paní Dítětové. Nicméně ani ostatní herci nezůstávají pozadu, viz. geniálně zahraný hrobník pana Lohniského nebo rozpolcenost a drzostí krytá nejistota mladičké ostravské herečky Marušky Logojdové ( nar. ovšem v Praze ). To vše zabaleno do skvostné, jak jinak, kamery Františka Uldricha. Příroda v proměně roku se ve filmu stává právoplatným hercem. Vše podkresluje tklivá a nezapomenutelná hudba Zdeňka Lišky, která jakoby kopírovala, jak měnící se nálady jednotlivých protagonistů, tak přírodní scenérie někde narušené moderními vlivy ( sloupy vysokého napětí ap. ). Výborně jsou rovněž zvoleny exteriéry: centrum Bechyně, pitoreskní albrechtický hřbitov a empírový řetězový most ve Stádleci. Někdo má výtku k filmové předloze - románu Bohumila Říhy: "Doktor Meluzin", já s tím problémy nemám, já v rozhodnutí stárnoucího lékařského specialisty neemigrovat vidím všelidskou touhu vrátit se na závěr života do míst svého dětství a mládí, byť to s sebou přináší řadu problémů. Navíc zkušený režisér si předlohu do jisté míry upravil a dílu tak velice pomohl. Jde o opus na lidství, lidské hodnoty a spojení člověka s přírodou a okolím, které může být velice krásné nebo také velmi dramatické ( viz. smrt mladé ženy ). Dozajista není leitmotivem tohoto filmu oslava normalizace a neprávem zůstává film, tak trochu (dost) ve stínu zájmů diváků, krtitiků či televizí ( oproti např. "Markétě Lazarové" nebo "Žertu" ).

  • krejcar 24. 11. 2014 17:05 Reagovat 9 3

   Dým bramborové natě - Doktor Martin

   Doktor Meluzin v podání nezapomenutelně věrně ztvárněného Rudolfem Hrušinským, bude mít možná po letech konkurenci v podobě Doktora Martina v podání Donutilově. Přeji doktoru Martinovi tolik češství jako zahrál R. Hrušinský a nezapomenutelný Chudík(v Nemocnici ....). Je to věcí názoru ale stejně jako dr. Meluzin tak dr. primář Sova jsou jediní a nepřekonatelní!

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi