Terra inkognita
Obsah dílu
Obrazová pohlednice zaměřená na výtvarně i historicky unikátní glóbusy v zámecké knihovně v Kroměříži. Režie K. Jureček 1984.
Přehled dílů
Zrození sboru
O brněnském dětském sboru vedeném Františkem Lýskem. Režie K. Jureček.
Profil Státní filharmonie Brno
Představení brněnského symfonického tělesa. Režie V. Štursa. Ukázka práce dirigenta Jiřího Bělohlávka s orchestrem Filharmonie Brno z roku 1975.
Otevření Besedního domu
Reportáž Jihomoravského večerníku k znovuotevření Besedního domu v roce 1995. Besední dům v Brně byl postaven v roce 1873 podle projektu vídeňského architekta Theophila Hansena. V říjnu roku 1995 byl po problematické šestileté rekonstrukci znovuotevřen za účasti představitelů vlády a města.
Rekonstrukce Besedního domu
Reportáž Jihomoravského večerníku k financování rekonstrukce Besedního domu v roce 1994.
Sir Charles Mackerras o Janáčkovi
Návštěva legendárního dirigenta na festivalu Moravský podzim 1995. Režie R. Chudoba.
Historická Kroměříž
Filmový dokument o historii a sbírkách kroměřížského zámku. Režie A. Lowák 1988.
Terra inkognita
Obrazová pohlednice zaměřená na výtvarně i historicky unikátní glóbusy v zámecké knihovně v Kroměříži. Režie K. Jureček 1984.
Kroměřížské proměny
Nostalgická černobílá procházka Kroměříží šedesátých let. Režie J. Fuksa 1966.
Kroměřížská jubilea
Poslední kroměřížský sníh v letošní zimě. Alespoň doufáme spolu s těmi, kteří již od těchto dnů připravují velké oslavy. Podle zahájení stavby chrámu svatého Mořice kroměřížští usuzují, že jejich městu bude letos 700 let, a to je přece důvod ke slávě. V radnici, která bude nově upravena, připravuje Kroměříž první soubornou výstavu svého rodáka národního umělce Maxe Švabinského, jenž by se letos dožil 90 let. Zámecké prostory ožijí až po zahájení oslav, kdy překvapí návštěvníky nově instalovanou galerií. Květná zahrada je už pár týdnů středem pozornosti odborníků v tomto oboru. Tady si, jak je vidět, s jarním úklidem pospíšili.
Kroměřížský tizián
Zájem o památky Kroměříže je velký. Nejsou tu jenom významné stavby – bohaté jsou i sbírky kroměřížského umělecko-historického muzea. Jednou z nejvýznamnějších památek Kroměříže je vzácný originál italského renesančního mistra Tiziana „Apolon a Marsyas“. Letos bylo přikročeno k restauraci obrazu. Dílo nedozírné hodnoty, o kterém se řada odborníků vyjádřila jako o jednom z nejvýznačnějších děl renesančního malířství vůbec, bylo svěřeno do rukou restaurátora Františka Sysla. Jednotlivým sondám na okrajích obrazu předcházelo rentgenové snímkování, fotografování infračervenými paprsky a další přípravné práce. Teprve potom mohl restaurátor zvolit konečný postup, při kterém budou odstraněny všechny krycí laky a neodborné opravy. Ke slovu přišly všechny pomůcky moderního restaurátorského umění. Je to tak trochu alchymie. Tizianův obraz je o to cennější, že představuje antickou báji převedenou do tehdejšího Tizianova uměleckého názoru, což svědčí o vzniku obrazu na sklonku umělcova života. Restaurace Tizianova díla bude skončena do příštího roku, kdy bude rovněž zahájen provoz nově instalované kroměřížské galerie.