Unikátní dokumentární cyklus o podobách stoletých životů pohledem šesti režisérů. Úvodní speciál. Režie Pavel Dragoun

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dokumentární film „Jejich století“ není klasickým „filmem o filmu“, ale spíše ohlédnutím za mnohaletým úsilím autorů při vývoji a realizaci složitého projektu „Narozeni 1918“, který probíhal v několika etapách a potýkal se s mnoha protivenstvími.

Záměrem autorů bylo přispět k unikátnímu výročí republiky zajímavým pohledem na naši složitou historii. Zatímco většina oslav tohoto výročí probíhala po linii „velké“ historie státu, záměrem autorů bylo tuto historii přiblížit pomocí sledování osudů občanů, mnohdy skutečně obyčejných.

Projekt částečně mapuje nejen zásadní společenské změny, ale i to, jak na ně naši hrdinové reagovali, co v té době prožívali a jak vše vidí s odstupem mnohdy desítek let.

Tenhle první díl cyklu popisuje vznik projektu od vytváření databází občanů, narozených ve stejném roce jako republika, přes vytipovávání vhodných kandidátů pro projekt, až k seznamovacím návštěvám a samotné realizaci jednotlivých dílů.

V neposlední řadě ukazuje i to, jak se s mnohdy složitými osudy stoletých potýkali ve svých filmech jejich tvůrci. Líčí cestu tvorby těchto filmů od zadání, přes první návštěvy tvůrců u svých „hrdinů“, až po samotnou náročnou realizaci. Poznáme práci tvůrců nejen při natáčení, ale i v následné postprodukci při dokončování dokumentů.

Seznámí nás i s dalšími součástmi projektu „Narozeni 1918“, tedy s výstavou velkoplošných fotografií stoletých a s knihou o jejich osudech.

Film o projektu „Narozeni 1918“ je nejen sondou do životů několika stoletých, ale zároveň do složitého procesu jejich uměleckého ztvárnění.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD
ŽánrDokument