Europe celebrates Beethoven
Přehled dílů
Bonn
Koncertní cyklus začal symbolicky v Beethovenově rodném Bonnu. Na nádvoří kurfiřtského zámku zahrál Mahler Chamber Orchestra pod vedením britského dirigenta Daniela Hardinga. Na programu byla kromě symfonie č. 1 C dur op. 21 také předehra Leonora č. 3. Koncert moderovala Andrea Fies.
Dublin
Druhý koncert se odehrál v irském Dublinu. Ve zdejší National Concert Hall vystoupil RTÉ národní symfonický orchestr řízený Jaimem Martinem. Program zahrnoval kromě symfonie č. 2 D dur op. 36 také předehru k opeře Coriolan, op. 62. Koncertem provázela Mary Kennedy.
Helsinky
Beethovenova Třetí symfonie Es dur op. 55, známá též jako Eroica, byla původně věnována Napoleonovi Bonaparte, ale autor později toto věnování odvolal. Vy máte možnost si skladbu poslechnout v podání Finského rozhlasového symfonického orchestru, který vedl Nicholas Collon. Koncertem, jež se odehrál v moderním skalním kostele Temppeliaukio, provázela Riikka Holopainen.
Lucemburk
Orchestre Philharmonique du Luxembourg pod vedením Gustava Gimeno se ujal provedení symfonie č. 4 B dur op. 60. Koncert byl přenášen z moderní Philharmonie Luxembourg a moderovala jej Sylvia Camarda, která je zároveň choreografkou tanečního představení, jež se během koncertu konalo před budovou filharmone.
Praha
Koncert symfonie č. 5 c moll op. 67, zvané Osudová, odehrál na pražském Staroměstském náměstí Český národní symfonický orchestr pod vedením Stevena Mercuria. Na programu byla také předehra z opery Fidelio a představením provázel Jiří Vejvoda. K Beethovenově vazbě k českým zemím připomeňme, že zde pobýval celkem pětkrát, a to v letech 1796–1812.
Lugano
Symfonii č. 6 F dur, Op. 68 zvanou též Pastorální zahrál švýcarský komorní orchestr I Barocchisti na břehu Luganského jezera. Koncert řídil Diego Fasolis a moderoval jej Giuseppe Clericetti. Beethoven tuto skladbu složil v letech 1807–1808 a je zamýšlena jako pocta přírodě, venkovskému životu a cílem autora bylo napodobit hudbou zvuky přírody a zprostředkovat její účinek na lidskou duši.
Delfy
V antickém divadle v Delfách odehrál soubor MusicAeterna pod vedením Teodora Currentzise Symfonii č. 7 A dur op. 92. Provedení bylo doplněno choreografií Sashy Waltz & Guests. Skladbu, spojující hudbu a pohyb, dokončil Beethoven roku 1812. Vídeňská premiéra roku 1813 byla pojata jako charitativní koncert pro raněné vojáky a později se symfonie stala symbolem vlastenectví. Beethovenova Sedmá fascinovala i další generace skladatelů, například Richard Wagner ji nazval „apoteózou tance.“
Štrasburk
Symfonie č. 8 F dur op. 93 byla na programu koncertu, jenž ve štrasburské Presqu’île André Malraux odehrál Orchestr Philharmonique de Strasbourg pod taktovkou slovinského dirigenta Marka Letonji. Koncertem provázela Annette Gerlach.
Vídeň
Ve vídeňském Belvederu zazněla poslední Beethovenova symfonie této koncertní série – Symfonie č. 9 d moll, Op. 125. Provedení se ujali Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Kariny Canellakisové.