Vzpomínka na nedávno zesnulé významné české filosofy Ladislava Hejdánka a Erazima Koháka, věnovaná jejich osobitému vztahu k vyznání víry a církvi (2003). Režie V. Fanta

Osobní příběhy Ladislava Hejdánka (*10. 5. 1927 – †28. 4. 2020) a Erazima Koháka (*21. 5. 1933 – †8. 2. 2020), dvojice filosofů, kteří nás letos opustili, vykazují řadu styčných znaků. Oba patřili k mezinárodně uznávaným špičkám ve svém oboru. Oba se museli vyrovnat s komunismem, ale každý jinou cestou – Kohák v emigraci, Hejdánek v disentu. Oba se výrazně společensky angažovali, mediálně vystupovali a udržovali si punc rebelů a provokatérů. A oba také byli věřícími evangelíky, ač minimálně jeden z nich nechtěl být spojován s „vírou v někoho či něco“.

Dokumentární dvojportrét z cyklu Cesty víry zachytil, jak se se těmto filosofům žilo v klasické církvi a jak se církvi žilo s nimi. Jakou roli v jejich přemýšlení o světě hrála víra a v čem jej obohacovala. Připomene však také, jak inspirativní byla ústřední dvojice myslitelů bez zábran pro své okolí.

Stopáž33 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3