Revue událostí, zajímavostí, rozhovorů a kritických postřehů z Moravy a Slezska (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše
Portrét

Poezie místo reklamy

Pavel Noga je vysokoškolský pedagog, věnuje se typografickému designu na Ostravské univerzitě. Jednoho dne si uvědomil, že má každý týden ve schránce na dopisy 2–3 kg nevyžádané reklamy. Spousta většinou barevně potištěného papíru málokdy láká k přečtení. Nogu fascinuje skutečnost, že neustále a zadarmo dostává něco, co si neobjednal a napadlo ho využít tento informační kanál k distribuci poezie.


Portrét

Ve skle zakletá Lenka Kocierzová

“Ve skle zakletá”. Tento název nese výstava skleněných objektů zhotovených prestižní firmou a autorkou těchto zajímavých objektů je Lenka Kocierzová.
Tato rodačka z Ostravy je celým svým životem i svou tvorbou spjata s městskou částí Vítkovice, kde se také narodila. Sama sebe tituluje jako ostravskou grafičku, výtvarnici, ilustrátorku, průvodkyni po Vítkovicích a kronikářku.


Rozhovor

S Daliborem Halátkem o novém nákupním centru

Dalším městem, které má v centru nákupní hypermarket, je Opava. Vzniklo rekonstrukcí bývalého pivovaru, takže centrum nehyzdí rozlehlý přízemní kvádr s desítkami obchodů uvnitř. Co ale moderní obchoďák udělá s klasickým opavským centrem? Vylidní se? Ztratí se odtamtud obchody jako například v Ostravě? Co na to říká bývalý památkář, dnes náměstek primátora a stále aktivní člen občanského sdružení Za Opavu Dalibor Halátek?


Buďte v obraze

Občanské sdružení Za Opavu památkám pomáhá

Naproti raduňské Vošárny je malá kaplička, kterou opravují členové sdružení Za Opavu. Samozřejmě, ve svém volném čase. Peníze zatím všechny pohromadě nemají. Letos se ale raduňská kaplička dočkala opravy střechy. Má nový krov i břidlicovou krytinu…


Uloženo v depozitu

K vidění v Ostravském muzeu

Ručně malovaná kávová souprava z bílého porcelánu byla vyrobena v porcelánce ve Staré Roli. Ručně ji ozdobil malíř Ferdiš Duša ve své malířské dílně ve Velkých Kunčicích, dnešních Kunčicích pod Ondřejníkem. Duša byl významným malířem, grafikem a ilustrátorem, jehož životním tématem byli lidé na venkově, v horách, které maloval při těžké práci.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín