Jak se obnovuje veliký kostel, který byl odsouzen k zániku, nebo jak se žije v unikátním podstávkovém domě? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Ústeckém kraji. Režie P. Všelichová

Obsah dílu

Přehrát vše

Společnost pro obnovu památek Úštěcka

Členové Spolku pro obnovu památek Úštěcka začínali tak, že opravovali křížky a drobné sakrální památky v okolí. Dnes mají za sebou významné počiny, mimo jiné opravu výjimečného, pozdně barokního kostela v Konojedech, který se doslova ztrácel před očima, a kalvárie na Ostré u Úštěku, díla stavitele italského původu Octavia Broggia z počátku 18. století.


Sdružení Terezín – město změny

Projekt chce toto město představit nejen jako místo krutých let 2. světové války, ale také jako vojenské město s řadou historických budov. Třeba nikdy nepokořenou pevností postavenou císařem Josefem II. nebo výjimečnou jízdárnou s unikátním systémem krovů, který tvoří 13 oblouků z vysokohorského smrku.


Vodní mlýn v Brlohu u Loun

Vernerův mlýn z poloviny 17. stol. se nachází mezi obcemi Brloh a Cítoliby. Mlýn byl zrekonstruován a v současné době je na vyžádání přístupný. Pravidelně se tady konají akce, na kterých se prezentuje tradiční mlynářské řemeslo.


Sousedský spolek Merboltice

V Merbolticích je unikátní soubor takzvaných podstávkových domů. Některé z nich slouží chalupářům, ale některé mají své stálé obyvatele - mladé lidi, kteří se před časem rozhodli, že s nimi spojí své životy.
Založili Sousedský spolek Merboltice a pořádají pozoruhodné akce.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD
ŽánrDokument