Jak se zachraňuje vzácná sokolovna, zaniklá destilérka nebo unikátní parní lokomotiva zvaná „Němka“? Miroslav Vladyka v dokumentárním cyklu objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Brně. Režie A. Sirotková

Obsah dílu

Přehrát vše

Sokolský stadion v Brně

Roku 1922 slavil TJ Sokol 60. narozeniny. A tehdy byl v Kounicově ulici otevřen sokolský letní stadion. Později věnovali radní města sokolům také původní výstavní pavilon a vznikla sokolovna na Starém Brně. Po únoru 1948 komunistický režim Sokola zakázal, vznikly tělovýchovné jednoty a funkcionalistický skvost v centru Brna od té doby přes půl století chátrá. V posledních letech se však brněnským sokolům daří vrátit sokolovně původní krásu. Jedním ze jeho dlouholetých členů je Michal Doležel.


Destilérka na Pekařské

Ještě před vypuknutím 2. světové války působila v Brně firma židovské rodiny Deutschových. Věnovala se především výrobě destilátů. Zchátralou destilérku v Pekařské ulici objevili před 3 lety mladí architekti a od té doby oživují tento prostor. Jedním z nich je Viktor Odstrčilík. A já jsem se doslechl, že tady mají dokonce bar v kabině vysloužilého výtahu.


Neorenesační dům na Starém Brně

Obytný dům postavený v neorenesančním slohu v ulici Jana Uhra na Starém Brně pochází z roku 1885. Dům je z dílny jednoho hodně slavného brněnského-německého architekta Germana Wanderleyho, který má na svém kontě spoustu veřejných i činžovních domů. Bydlí tady i historička a také ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová.


Lokomotiva Kriegslok

V bývalém depu dolního nádraží přechovává část své sbírky milovník a zachránce železniční historie Jiří Kotas. Nejnovějším přírůstkem sbírky je tu lokomotiva Kriegslok zvaná Němka. Zatím je mašina mrtvá, ale už pomalu ožívá.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrDokument