Proč se hněváme? Je stoupající míra nespokojenosti ve společnosti výrazem strachu z toho, jak se svět mění a my mu nerozumíme? Proč mají stále větší prostor ve veřejném životě populisté všeho druhu? O tom všem bude v Souvislostech diskutovat Jan Pokorný se svými hosty, mezi kterými budou novinář Karel Hvížďala, politolog Jiří Pehe, filosof Martin Škabraha a sociolog Daniel Prokop

Jedním ze základních problémů současné západní společnosti je stoupající nespokojenost jejích občanů. Lidé jsou nespokojeni se svoji situací, odvracejí se od vládnoucích politiků a ve volbách volí různá protestní hnutí. Každý hněv si musí najít svého obětního beránka a tak se jednou obrací proti Evropské unii, jindy proti uprchlíkům a přistěhovalcům.

Všeobecného hněvu a nespokojenosti využívají nejrůznější populisté a zájemci o uchopení moci, kteří na řešení složitých problémů nabízejí jednoduchá, jasná a samozřejmě špatná řešení – především nacionalismus, protekcionismus nebo návrat k takzvaným tradicím.

Kde se bere najednou tolik nespokojenosti? Hněvají se občané západních zemí na špatnou ekonomickou situaci? Mají pocit, že jim klesají reálné příjmy a že jim „jejich“ peníze někdo jiný ujídá? Rozčiluje je, že bohatí vydělávají stále víc a ještě ani neplatí daně?

Nebo je na vině takzvaný deficit demokracie, kdy domácí politici jsou zkorumpovaní a o našem životě rozhodují nadnárodní koncerny nebo bruselští byrokraté?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD