Evoluce 4 z revoluce

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 17  
Sdílet
| Poslat odkaz

Portréty 4 osobností sametové revoluce, zachycených v průběhu 20 let

O projektu

Dvacet let sledoval filmový štáb osudy čtyř lidí, kteří v listopadu 89 vystoupili na veřejnosti. Hudebník Michael Kocáb, disident Jan Ruml, mladý účastník zásahu na Národní třídě Kryštof Rímský a studentský vůdce Martin Mejstřík. Doba po listopadu otevřela před každým nové možnosti, příležitosti a šance. Unikátní filmový projekt zachycuje jejich hledání, bloudění, předsevzetí i pochybnosti.

Natáčení začal režisér Pavel Koutecký (režisér filmu Občan Havel) v roce 1990 pro jeden z posledních filmových týdeníků promítaných v kinech. Pokračoval v něm až do roku 2006. Na popud producentky Jarmily Polákové v natáčení osudů čtyř protagonistů pokračoval režisér Jan Šikl. Výsledkem jsou čtyři dokumenty, každý z nich v délce 57 minut.

Natáčení je postaveno na dvou principech: na otevřenosti vůči všemu, co osud „hrdinů“ přináší a na autorském přístupu – počínaje výběrem otázek a konče volbou filmových výrazových prostředků. Především však kladou autoři důraz na paradoxnosti lidské existence, balancování mezi humorným a vážným, hravost, radost z pitoreskností a záměrně vynechávají explicitní výpovědi na tzv. velká témata. V projektu je také patrná snaha najít pod slupkou exhibice pro kameru autentické životní pocity. Filmy zachycují postavy v řadě okamžiků soukromého i profesionálního života.

Dvacet let času od prvních záběrů do dnešních dnů probíhá velmi svižně a diváka tak vtahuje svou dynamikou. Na pozadí osobního života se odvíjejí společensko-politické události, kterými republika za dvacet let procházela a do nichž jsou postavy zřetelně zasazeny. Zaznamenané události životů čtveřice hrdinů jsou v mnohém typické pro vývoj české společnosti od zlomového roku 1989. Časovou osou diváka provedou animované předěly.

Dokumentární cyklus vznikl v koprodukci společnosti Film & Sociologie a České televize za finanční podpory Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Diskuse diváků
 • Suzanna Halsey 17. 11. 2019 03:16

  Kocab, Mejstrik

  Nahodou se ke mne dostaly vase porady a rada bych z New Yorku pogratulovala tv…

 • Josef Tetenka, Praha 22. 11. 2010 12:32

  PANE RUML NEVRACEJTE SE, NEUDÄšLAL JSTE NIC

  naopak jako ministr vnitra jste kryl velkĂ© zlodÄ›jny, o kterĂ˝ch jste musel vÄ›dÄ›…

 • Jiří Kadlec KamPoMaturite.cz 22. 11. 2010 01:38

  super serie

  opravdu dÄ›kuji ÄŤt za tuto serii, ÄŤlovÄ›k si uvÄ›domĂ­, jak ÄŤas letĂ­, jak se naše …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 58 minut – Rok výroby: 2010 – P  ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.