Roboti a kybernetické systémy budou stále častěji nahrazovat lidskou práci. Co ale s lidmi, pro které už nebude práce? Bude jim společnost platit takzvaný nepodmíněný základní příjem, který by dostávali bez ohledu na to, jestli budou pracovat nebo ne? Nebo je bude možné přeškolit a zaměstnat ve službách, zdravotnictví a jiných oborech, které zatím robotizovat nejde? O tom všem bude Jan Pokorný ve svém pořadu Souvislosti diskutovat s ekonomem Jaroslavem Šulcem, s proděkanem Fakulty ekonomických studií VŠFS Radimem Valenčíkem a filosofy profesorem Josefem Šmajsem a Ondřejem Lánským

Tak jako se blíží doba, kdy budou auta jezdit bez řidiče, není daleko zavedení robotů a kybernetických systémů, které budou v takzvaných „chytrých továrnách“ vyrábět zboží bez potřeby lidské práce. Především sousední Německo, se kterým jsme silně ekonomicky provázáni, věnuje rozvoji této „Čtvrté průmyslové revoluce“ hodně úsilí a peněz. Ekonomové slibují, že tak bude možné zvýšit produktivitu až o 30%.

Co ale s lidmi, pro které už nebude práce? Bude jim společnost platit takzvaný nepodmíněný základní příjem, který by dostávali bez ohledu na to, jestli budou pracovat nebo ne? Nebo je bude možné přeškolit a zaměstnat ve službách, zdravotnictví a jiných oborech, které zatím robotizovat nejde?

Stopáž56 minut
Rok výroby 2016
 L HD