Koncert z Divadla U hasičů populární country skupiny, k jejímž zakladatelům patří Marko Čermák (2005). Režie R. Vodrážka

Kapelou Greenhorns prošla za půlstoletí existence řada muzikantů a zpěváků a vzniklo tolik písní, že mnohé z nich už se staly u táboráků téměř „lidovkami“. Hlavní zásluhu na tom všem má hlavní tahoun skupiny Jan Vyčítal, textař, skladatel, kytarista, karikaturista a kdoví co ještě. Koncertem, jehož záznam pořídila Česká televize v roce 2005, oslavila skupina Greenhorns v Divadle U hasičů své čtyřicátiny.

Její začátky se tradují už v roce 1965 v beatovém klubu Olympic. Zakládající členové – Honza Vyčítal, Pepa Šimek a Marko Čermák. Po absolutním krachu před ortodoxním beatovým publikem se Greenhorni sice zařekli, že na prknech znamenajících svět už nikdy nevystoupí, avšak pozvání na soutěž trampských skupin v Radiopaláci nakonec neodolali. Protože dost výrazně uspěli, obsadil je redaktor Jaroslav Jakoubek v prosinci do „Defilé Mikrofóra“, kde si poprvé v přímém přenosu zahráli pět písniček.

V následujícím roce 1966 Greenhorni začínají pravidelně týdně koncertovat ve vlastním „Camp Clubu“. Zvou si jako hosty trampské skupiny a během večera se promítají i grotesky a krátké filmy. „Camp Club“ různě kočuje (restaurace v Riegrových sadech, Karlínská beseda, až nakonec zakotví na dlouhý čas v Praze 4 „Na Jezerce"). Mimo tuto „domovskou“ scénu účinkuje kapela taky v „Luxoru“ na Václavském náměstí a objíždí republiku s estrádou T. Hořínka „Šest strun v údolí“ a se svým vlastním pořadem „Mou židlí je sedlo“. Poprvé vystupují Greenhorns v Čs. televizi v pořadu „Hvězdy zatím bez nebe“ a poprvé prorážejí „železnou oponu“ do západního Německa, kde hrají ve studentských klubech. Veškeré diety proměňují za desky s americkou hudbou (u nás v té době zcela nesehnatelnou) a textil Leviho Strausse.

Jan Vyčítal
zpěvák, výtvarník a textař

Jan Vyčítal

* 8. 3. 1942

† 1. 3. 2020


Stopáž58 minut
Rok výroby 2005
ŽánrHudba