Kauza Diag Human. Nejen Josef Šťáva, ale i někdo další chce státní miliardy. Záhadný zahraniční subjekt má české vazby. Spor o pomník maršála Koněva v pražských Dejvicích.

Obsah dílu

Přehrát vše

Stín chce miliardy

Už tři čtvrtě roku jsme nic neslyšeli o kauze Diag Human, miliardovém sporu z počátku devadesátých let. Arbitráž sice skončila, kauza ale pokračuje u zahraničních soudů. Přesto je tu něco, co by nemělo zapadnout. Každý ví, že miliardové odškodnění od státu požaduje Čecho-Švýcar Josef Šťáva. V jeho stínu se však delší dobu ukrývá někdo, kdo by chtěl nemalou část peněz pro sebe. Anonymní vlastník offshorové firmy, která operuje s opakovaně odmítnutým nárokem na čtvrtinu finanční náhrady. Nikdy se nepředstavil, a proto nelze vyloučit, že z cizokrajné adresy by se peníze mohly oklikou vrátit k někomu do České republiky. My jsme získali účetní dokumenty této firmy, které ukazují její provázanost s vítkovickým strojírenským gigantem. Že firmu vlastní, ovšem Vítkovice odmítají. Natáčel reportér Michael Fiala.

Autor reportáže: Michael Fiala


Co s Koněvem?

Už je to tu zas. Spor o pomník, který pro jedny symbolizuje osvobození Prahy, pro druhé komunistickou totalitu. Mluvím o soše maršála Koněva v pražských Dejvicích. V posledních době se stal několikrát terčem vandalů, ale vznikají tu i petice pro jeho zachování. Reportér David Vondráček se pokouší zachytit kariéru sovětského vojevůdce, který se ale podílel například i na krvavém potlačení maďarského povstání, ale i pražského jara.

Autor reportáže: David Vondráček


Stopáž37 minut
Rok výroby 2015
 ST