Hajany už mu nestačí, zamířil do Brna. Podezřelá zakázka za 30 milionů exstarosty Kokrhánka. Legendární Král Šumavy žije v Chicagu, promluvil pro náš pořad. Prokletí pomníku lidických dětí.

Obsah dílu

Přehrát vše

Byznys z Hajan

Už před pěti lety jsme vysílali o starostovi panu Kokrhánkovi z jihomoravské vísky s pěkným názvem Hajany. Tehdy pod cenou rozprodal obecní pozemky, na které byl navíc vznesen restituční nárok. Za to skončil on i celé zastupitelstvo u soudu, případ se dodnes vleče bez jasného verdiktu. Tentokrát se pan Kokrhánek pustil do podnikání. A opět je to námět na reportáž. Jeho stavební firma, která nikdy nic nepostavila, získala veřejnou zakázku za 30 milionů od prestižního Masarykova onkologického ústavu v Brně. Jakým kouzlem to dokázala a co po ní zůstalo, zjišťoval Lukáš Landa.

Autor reportáže: Lukáš Landa


Pomsta za Krále Šumavy

Málokdo je legenda už za svého života. Když se řekne Josef Hasil, málokdo si pod tímto běžným jménem dokáže představit krále Šumavy. Převaděč či policejním slovníkem agent chodec, který v padesátých letech organizoval útěky za železnou oponu. Vznikl o něm slavný film, v němž pohraničníci krále Šumavy zastřelí. Jenže to byla jen propaganda. Ve skutečnosti král Šumavy stále žije v Chicagu a v naší reportáži ho uslyšíte na vlastní uši. Natáčel Mirek Petráček.

Autor reportáže: Miroslav Petráček


Nechtěný pomník

Lidické sousoší je skupina 82 dětí, které zavraždili nacisti po atentátu na Heydricha. Je to sice monumentální pomník, který si nenechá ujít žádný z návštěvníků lidického památníku. Pro jeho autory se stal prokletím. Sochařku Marii Uchytilovou stála práce na něm život a její manžel kvůli němu dodneška běhá po soudech. Více Vavřinec Menšl.

Autor reportáže: Vavřinec Menšl


Stopáž40 minut
Rok výroby 2015
 P ST