41 minut

20. dubna 2015

Část: Nechtěný pomník

Obsah dílu

Byznys z Hajan — Pomsta za Krále Šumavy — Nechtěný pomník

Části dílu

01:04
Byznys z Hajan
  Už před pěti lety jsme vysílali o starostovi panu Kokrhánkovi z jihomoravské vísky s pěkným názvem Hajany. Tehdy pod cenou rozprodal obecní pozemky, na které byl navíc vznesen restituční nárok. Za to skončil on i celé zastupitelstvo u soudu, případ se dodnes vleče bez jasného verdiktu. Tentokrát se pan Kokrhánek pustil do podnikání. A opět je to námět na reportáž. Jeho stavební firma, která nikdy nic nepostavila, získala veřejnou zakázku za 30 milionů od prestižního Masarykova onkologického ústavu v Brně. Jakým kouzlem to dokázala a co po ní zůstalo, zjišťoval Lukáš Landa.
  12:48
  Pomsta za Krále Šumavy
   Málokdo je legenda už za svého života. Když se řekne Josef Hasil, málokdo si pod tímto běžným jménem dokáže představit krále Šumavy. Převaděč či policejním slovníkem agent chodec, který v padesátých letech organizoval útěky za železnou oponu. Vznikl o něm slavný film, v němž pohraničníci krále Šumavy zastřelí. Jenže to byla jen propaganda. Ve skutečnosti král Šumavy stále žije v Chicagu a v naší reportáži ho uslyšíte na vlastní uši. Natáčel Mirek Petráček.
   27:13
   Nechtěný pomník
    Lidické sousoší je skupina 82 dětí, které zavraždili nacisti po atentátu na Heydricha. Je to sice monumentální pomník, který si nenechá ujít žádný z návštěvníků lidického památníku. Pro jeho autory se stal prokletím. Sochařku Marii Uchytilovou stála práce na něm život a její manžel kvůli němu dodneška běhá po soudech. Více Vavřinec Menšl.
    Přehrát celé video
    Stopáž41 minut
    Další díl
    27. dubna 2015

    Reportéři ČT na sociálních sítích

    Napište nám