38 minut

13. dubna 2015

Obsah dílu

Stín chce miliardy — Co s Koněvem?

Části dílu

00:52
Stín chce miliardy
  Už tři čtvrtě roku jsme nic neslyšeli o kauze Diag Human, miliardovém sporu z počátku devadesátých let. Arbitráž sice skončila, kauza ale pokračuje u zahraničních soudů. Přesto je tu něco, co by nemělo zapadnout. Každý ví, že miliardové odškodnění od státu požaduje Čecho-Švýcar Josef Šťáva. V jeho stínu se však delší dobu ukrývá někdo, kdo by chtěl nemalou část peněz pro sebe. Anonymní vlastník offshorové firmy, která operuje s opakovaně odmítnutým nárokem na čtvrtinu finanční náhrady.
  Nikdy se nepředstavil, a proto nelze vyloučit, že z cizokrajné adresy by se peníze mohly oklikou vrátit k někomu do České republiky. My jsme získali účetní dokumenty této firmy, které ukazují její provázanost s vítkovickým strojírenským gigantem. Že firmu vlastní, ovšem Vítkovice odmítají. Natáčel reportér Michael Fiala.
  23:28
  Co s Koněvem?
   Už je to tu zas. Spor o pomník, který pro jedny symbolizuje osvobození Prahy, pro druhé komunistickou totalitu. Mluvím o soše maršála Koněva v pražských Dejvicích. V posledních době se stal několikrát terčem vandalů, ale vznikají tu i petice pro jeho zachování. Reportér David Vondráček se pokouší zachytit kariéru sovětského vojevůdce, který se ale podílel například i na krvavém potlačení maďarského povstání, ale i pražského jara.
   Přehrát celé video
   Stopáž41 minut
   Další díl
   20. dubna 2015

   Reportéři ČT na sociálních sítích

   Napište nám