83 minut

Ukrajina – co se děje na východní frontě?

Obsah dílu

O ukrajinské ofenzivě s cílem získat zpět území okupovaná Ruskem, se mluví už několik měsíců. Svědčí akce avizované Moskvou o tom, že právě začala?

Ukrajina podle Moskvy v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Agentura RIA Novosti současně tvrdí, že se Ukrajincům nepodařilo prolomit ruskou obranu, při útoku mělo přijít o život více než 250 ukrajinských vojáků.

Kyjev zatím informace z Ruska nekomentuje. Velení ukrajinské armády pouze potvrdilo další boje v Doněcké a Luhanské oblasti - podle velitele pozemních sil Oleksandra Syrského ukrajinští vojáci pokračují v postupu u Bachmutu.

Části dílu

00:02
Počasí
    07:39
    Stručný přehled témat
      08:42
      Ukrajina – co se děje na východní frontě?
        Pavel Macko, generálporučík ve výslužbě, bývalý velitel Výcvikového centra spojeneckých sil NATO
        Zdeněk Kříž, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity
        Vlastislav Bříza, odborník na jaderné zbraně, bezpečnostní analytik
        František Mičánek, CEVRO Institut, brigádní generál v záloze
        Jan Šír, Institut mezinárodních studií, FSV UK
        Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
        68:21
        Prezident jmenoval nového ústavního soudce
          Přehrát celé video
          Stopáž83 minut
          Další díl
          Schodek státního rozpočtu roste – kde ušetřit?

          Přehled dílů

           
          Stopáž83 minut

          Tripartita o rozpočtu, minimální mzdě a konsolidačním balíčku

          Čeká se boj o minimální mzdu. Odbory budou prosazovat zvýšení o 2 200 korun, tedy na 19 500 Kč. Ministerstvo financí přichází se dvěma variantami – 18 900 nebo 19 400 korun.
          Rozpočet na příští rok - odbory nesouhlasí hlavně s krácením částky na platy ve veřejném sektoru o
          2 %. Vláda by měla rozpočet schvalovat ve středu.
          Do rozpočtu se promítají opatření z vládního balíčku k ozdravení financí. Odbory a zaměstnavatelé žádali společně 9 změn – mimo jiné zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.

          25. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          90′ ČT24

          Počasí — Stručný přehled témat — Ministr chce zrušit navýšené přesčasy pro lékaře — Lavrov: Proti Rusku se spiknul celý Západ — Řídit půjde od 17 let, ale jen s mentorem — Týden do voleb na Slovensku — Dodávky nedostatkových léků

          24. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          Jak se osvědčilo zavedení dohody o vině a trestu?

          Páteční 90´ČT24 na téma dohod o vině a trestu. Budou se zpřísňovat? Na jedné straně zrychlený proces a s tím i snížené náklady, na druhé straně doznání přináší nizší trest a to například i v případě znásilnění či zabití. Právě takové případy jsou celkem běžné - například muž, který 4 roky zneužíval a znásilňoval nezletilé chlapce odešel od soudu pouze s podmínkou díky dohodě o vině a trestu. Více od 20:10, ptejte se!

          22. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž53 minut

          Jaký je stav veřejných financí?

          Úsporný balíček pomůže oddálit náraz na dluhovou brzdu. Podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla ale nebude stačit a v konsolidaci bude muset pokračovat i příští vláda. Za nerovnováhou veřejných financí podle rozpočtové rady stojí nezodpovědné kroky z covidové krize a taky jednorázová opatření reagující na zdražení energií nebo pohonných hmot.

          21. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          Aktivity prezidenta Pavla v OSN

          Mír na Ukrajině nesmí diktovat Rusko, řekl prezident Petr Pavel v OSN.
          Ukrajina si podle něj zaslouží mír, který bude uzavřen za jejích vlastních podmínek.
          V projevu před Valným shromážděním připomněl, že následky ruské invaze pociťuje celý svět - vzhledem k ohrožení potravinové bezpečnosti, kterou způsobila ruská blokáda ukrajinských přístavů.
          O konfliktu na Ukrajině se bude dnes jednat také na schůzce Rady bezpečnosti. I tam prezident Pavel vystoupí v rámci otevřené debaty. Očekává se, že bude usilovat o podporu českého nestálého členství v této organizaci.

          20. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          Rozkolísá hlasování Pirátů o ministru Blažkovi vládní koalici?

          Piráti hlasují o ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi - o výsledku bude jasno večer. Jedním z možných výstupů by mohla být výzva k jeho okamžitému odvolání z funkce. K tomu Blažek nevidí důvod. Kritice čelí za srpnové setkání s poradcem bývalého prezidenta Martinem Nejedlým. Šéf resortu ho označil za náhodu - v pražské restauraci, kde lobbista seděl, strávil pět hodin. Fungováním Zemanovy prezidentské kanceláře se zabývá Bezpečnostní informační služba. Nejedlý byl minulý týden u BIS na výslechu

          18. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          90′ ČT24

          Počasí — Prezident Petr Pavel odletěl do USA — Stručný přehled témat — Odkaz Václava Havla v USA — Nová pravidla pro takzvané dohodáře — Novela zákoníku práce — Otázky Václava Moravce

          17. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          Lampedusa před kolapsem – kdo s migranty pomůže?

          Italský ostrov Lampedusa vyhlásil kvůli silné migrační vlně stav nouze. Jen za poslední 4 dny se tam vylodilo téměř 10 tisíc uprchlíků. Některé migranty převáží do center na Sicílii.
          Sousední státy Francie a Německo reagují na situaci tím, že zdvojnásobují ostrahu svých hranic. Italský senátor Matteo Salvini to považuje za nešťastné a apeluje na solidaritu.
          Bude příval uprchlíků do jižní Evropy pokračovat? Jaké státy poskytnou pomoc? A jaký je postoj České republiky - jsme připraveni projevit Itálii solidaritu? Ptejte se a dívejte se na dnešní 90´ČT24!

          15. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž53 minut

          Zřízení vyšetřovací komise k hradním kauzám

          Na aktivity prezidentské kanceláře mezi lety 2013 a 2023 se možná detailněji zaměří vyšetřovací komise. Její zřízení prodebatují poslanci. Komise by se měla zabývat kauzami Hradu z doby mandátu Miloše Zemana - třeba kauzou Novičok či skartací dokumentů.
          Dává vznik takové vyšetřovací komise smysl? Co by mohla vyšetřovat nad rámec policie nebo NKÚ? A osvědčily se v minulosti takovéto vyšetřovací komise? Budeme se na to ptát v 90´ČT24 - ptejte se i vy a dívejte se po 20 hodině!

          14. 9. 2023 na ČT24
          Stopáž83 minut

          Penze od ledna 2024: valorizace a novinky

          Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od ledna zvýší o 360 korun. Zvedne se solidární základní díl penze, zásluhová část neporoste. Průměrný starobní důchod by se tak v lednu měl dostat na 20 693 korun.
          Jaké další valorizace budou příští rok?
          Kdy je možné požádat o starobní důchod?
          A jaké jsou aktuální podmínky pro předčasnou penzi?

          13. 9. 2023 na ČT24

          90’ ČT24 na sociálních sítích

          Napište nám