83 minut

Nízké platy vysokoškolských učitelů: hrozí zánik humanitních oborů?

Obsah dílu

Vysokoškolští učitelé plánují stávkovat a protestovat proti nízkým platům. Dlouhodobě jich mnoho ze školství odchází. Hrozí zánik humanitních oborů, protože je nebude mít kdo učit? Proč jsou platy akademiků nízké? A proč jsou rozdíly v odměňování mezi jednotlivými obory? Ptejte se s námi hostů pondělní 90´ČT24.

Části dílu

00:01
Počasí
  07:11
  Jednání o navýšení rozpočtu vysokých škol
   Hosté:
   Robert Plaga, předseda rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství, bývalý ministr školství
   František Kratochvíl, předseda vysokoškolského odborového svazu, FF UPOL, vedoucí katedry asijských studií FF Univerzity Palackého
   Jan Stejskal, předseda Asociace děkanů filozofických fakult, děkan FF Univerzity Palackého v Olomouci
   Daniela Tinková, oddělení didaktiky, teorie a metodologie historické vědy
   Markéta Balcarová, katedra germanistiky a slavistiky, FF ZČU v Plzni, germanistka, soudní tlumočnice a překladatelka
   Šarlota Sedláčková, senátorka, studentská komora Akademického senátu FF Masarykovy univerzity
   73:57
   Archeologové z Česka patří mezi světovou špičku
    Host:
    Jan Turek, archeolog, Centrum pro teoretická studia Univerzity Karlovy
    Přehrát celé video
    Stopáž53 minut
    Další díl
    Kde má svoboda slova své hranice?

    Přehled dílů

     
    Stopáž83 minut

    Migrační reforma EU: povinná solidarita schválena

    Jaký je váš názor? Páteční 90´ČT24 se bude ptát: Má být povinná solidarita povinná? Podle EU ano - lídři států se totiž dohodly na migrační reformě počítající s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí.

    9. 6. 2023 na ČT24
    Stopáž53 minut

    Důchodová reforma – pomůže k prosazení mimořádná schůze?

    Začíná mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, na které mají poslanci rozhodovat o změnách důchodů. Vládní předloha upravuje řádnou i mimořádnou valorizaci penzí a zpřísňuje podmínky pro předčasný důchod. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka před jednáním zopakoval, že změnami chce zajistit udržitelný systém do budoucna. Opozice hrozí obstrukcemi.
    Podaří se důchodovou reformu prosadit? Jakých ročníků se pak začne týkat změna věku odchodu do důchodu? A kolik seniorů v Česku pracuje a přivydělává si tak k důchodu? Ptejte se i vy a sledujte po 20 hodině 90´ČT24!

    8. 6. 2023 na ČT24
    Stopáž83 minut

    Schodek státního rozpočtu roste – kde ušetřit?

    Schodek státního rozpočtu roste - vláda hledá cesty, jak ušetřit. Ministr financí Stanjura chce letos ušetřit 20 miliard. Kde? Sáhnout na mandatorní výdaje, jako jsou důchody, sociální dávky nebo platy státních zaměstnanců, nemůže. Škrtat může v dotacích, investičních fondech, nebo vyzve k šetření jednotlivé rezorty. K úvahu tak připadá propouštění, nebo vyhlášení stopky na nové zaměstnance.
    Největší částka ze státní pokladny šla na sociální dávky – jen na důchody už stát vyplatil téměř 280 miliard korun což je o 19 procent víc než loni. Další velkou položkou jsou kompenzace za vysoké ceny elektřiny, ty přesáhly 70 miliard korun.

    7. 6. 2023 na ČT24
    Stopáž83 minut

    Ukrajina – co se děje na východní frontě?

    O ukrajinské ofenzivě s cílem získat zpět území okupovaná Ruskem, se mluví už několik měsíců. Svědčí akce avizované Moskvou o tom, že právě začala?
    Ukrajina podle Moskvy v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Agentura RIA Novosti současně tvrdí, že se Ukrajincům nepodařilo prolomit ruskou obranu, při útoku mělo přijít o život více než 250 ukrajinských vojáků.
    Kyjev zatím informace z Ruska nekomentuje. Velení ukrajinské armády pouze potvrdilo další boje v Doněcké a Luhanské oblasti - podle velitele pozemních sil Oleksandra Syrského ukrajinští vojáci pokračují v postupu u Bachmutu.

    5. 6. 2023 na ČT24
    Stopáž83 minut

    90′ ČT24

    Počasí — Stručný přehled témat — Do Chorvatska bez kontrol — Dovolená podražila v celé Evropě i v tuzemsku — Trendy v letních dovolených — Ceny benzinu — Levné letenky jsou už minulostí. Navždy? — Cestujeme s dětmi: levně, aktivně, zábavně... — Stručný přehled zpráv

    4. 6. 2023 na ČT24
    Stopáž83 minut

    Využití družicových dat v praxi

    V páteční 90´ČT24 oslaví Daniel Stach s hosty 25 let programu Copernicus v ČR. Jeden z největších satelitních systémů pozorování Země se ukázal být klíčovým při řešení změn klimatu. Jeho analýzy poskytují cenné informace – jak slouží družicová data v praxi? Odpovíme od 20:10.

    2. 6. 2023 na ČT24

    90’ ČT24 na sociálních sítích

    Napište nám