90’ ČT24

Jak funguje povinné testování ve firmách

83 minut

Jak funguje povinné testování ve firmách

Obsah dílu

Začínají platit změny v opatřeních proti šíření koronaviru. Tou největší je povinné testování ve firmách, které se dotkne víc než čtyř milionů zaměstnanců a živnostníků. Ti musí antigenní testy podstoupit dvakrát týdně. Naopak ve školách se frekvence testů snižuje na jeden týdně. Velký rozdíl je nově také v pravidlech pro izolaci a karanténu. Do té musí po rizikovém kontaktu nastoupit všichni, a to včetně očkovaných a lidí, kteří nemoc prodělali.

Zpomalí plošné testování ve firmách šíření varianty omikron?

Jaká další opatření připadají v úvahu v případě, že bude počet nakažených ohrožovat chod důležitých úřadů a služeb?

Jak se vyvíjí epidemie v Česku a v Evropě?

Části dílu

00:05
Počasí
  07:44
  Stručný přehled témat
   08:47
   Jak funguje povinné testování ve firmách
    Hosté:
    Pavla Svrčinová, hlavní hygienička ČR,
    Radek Jakubský, majitel Proma Reha, viceprezident hospodářské komory ČR
    Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
    Matyáš Vitík, mluvčí, Česká pošta
    Hana Tomaštíková, mluvčí, Dopravní podnik města Brna
    Tibor Hájek, ředitel, ZŠ a MŠ Josefa Šíra, Horní Branná
    Václav Hořejší, imunolog, Ústav molekulární genetiky AV ČR
    Přehrát celé video
    Stopáž53 minut
    Další díl
    Komu letos poroste výdělek?

    Přehled dílů

    Stopáž83 minut

    Jak se vypořádat se suchem?

    Země nejen v Evropě se potýkají s dlouhodobým nedostatkem vody v přírodě i pod povrchem. V Portugalsku dokonce zavírají vodní elektrárny. Sucho se zhoršuje i v Česku - největší sucho je momentálně v jižních Čechách, Polabí a severní Moravě. Lidé na jihu Moravy už musí vodou šetřit, vodohospodáři tam v několika obcích vydali doporučení nepoužívat pitnou vodu na napouštění bazénů a zalévání. V páteční 90´ČT24 se budeme ptát, jakými způsoby pomoci přírodě i zemědělcům. Ptejte se s námi i vy.

    27. 5. 2022 na ČT24
    Stopáž53 minut

    Zdražování energií pokračuje

    Růst velkoobchodní ceny energií předhání i ty nejpesimističtější prognózy. Společnosti proto opět zdražují své ceníky, některé už potřetí za tento rok. Spotřebitelé si tak nově mohou připlatit až o 150 % více. Vláda kvůli kritické situaci na trhu s energiemi schválila zákon, který zkracuje režim dodavatele poslední instance ze šesti měsíců na polovinu, a také uvažuje o rozdělení ČEZu na dvě firmy. Ptejte se s námi hostů čtvrteční 90´ČT24.

    26. 5. 2022 na ČT24
    Stopáž83 minut

    Pětitisícový příspěvek na dítě – komu pomůže?

    Členové vlády řeší balíček pomoci kvůli vysoké inflaci. Ten obsahuje i jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě pro rodiny s ročním příjmem do 1 milionu Kč hrubého. Dle odhadů by tato finanční pomoc rodinám měla stát vyjít na 9,1 miliardy Kč - v Česku totiž žijí téměř 2 miliony dětí do 18 let.
    Je příspěvek 5000 Kč řešením současné situace? Komu pomůže? A komu ne? Ptejte se i vy a dívejte se na 90´ČT24!

    25. 5. 2022 na ČT24
    Stopáž53 minut

    Uprchlíci v Česku – stát mapuje situaci

    Od začátku války na Ukrajině získalo v Česku dočasnou ochranu již víc než 353 tisíc uprchlíků. Dle odhadů Ministerstva vnitra jich je nyní v tuzemsku zhruba 200 tisíc. Ukrajinští uprchlíci v Česku nejsou však rozmístění rovnoměrně. Nejvíc jich je Praze - úřady řeší, jak je rozdělit mezi kraje. Ministr vnitra Vít Rakušan kvůli tomu pravidelně jedná s hejtmany. Hlavním tématem dnešního jednání bylo školství.
    Jak se bude situace s uprchlíky dále řešit? Které kraje mají nejvíce volných kapacit - ubytovacích a školních? A budou se tam přesouvat někteří uprchlíci z Prahy? Ptejte se i vy a dívejte se na 90´ČT24!

    24. 5. 2022 na ČT24
    Stopáž83 minut

    Co jsou opičí neštovice a jak se šíří

    Opičí neštovice se dál šíří, případy nákazy hlásí 15 států, včetně sousedního Německa. Nejvyšší čísla – několik desítek infikovaných – mají Portugalsko, Španělsko a Velká Británie. Do Česka zatím podle Státního zdravotního ústavu nemoc nedorazila.
    Mezi lidmi se virus nepředává snadno, takže lékaře současné šíření nemoci ve vzájemně vzdálených kontinentech překvapuje.
    Změnil se původní virus opičích neštovic v agresivnější variantu? A jak před nemocí chrání očkování proti pravým neštovicím?

    23. 5. 2022 na ČT24
    Stopáž114 minut

    90′ ČT24

    Počasí — Stručný přehled témat — Začíná ekonomické fórum v Davosu — Vývoj vojenského konfliktu na Ukrajině — Situace zemědělců na Ukrajině — Obnova země po válce — Vysoká inflace v Česku — Ochrana krajiny v okolí soutoku Moravy a Dyje — Jak bude nová filharmonie v Praze vypadat

    22. 5. 2022 na ČT24

    90’ ČT24 na sociálních sítích

    Napište nám