Michaela Hračková a její nikdy neříkej nikdy a putování k Vltavě i po Vltavě s Mladenem Grebem. Dokumentární cyklus s podtitulem Kde žiju a proč. Připravily M. Růžičková a J. Urbišová

Obsah dílu

Přehrát vše

Malebné zákoutí jihomoravského Mikulova a rozpálené pláže Santa Poly v jižním cípu Španělska. Jen málokdo by mezi tyto dvě místa dal rovnítko. A přece je mezi nimi spojnice – Míša Hračková před lety odjela na letní brigádu do pizzerie v jihošpanělském letovisku, aby si po letech studií odpočinula při manuální práci a procvičila se ve španělštině, kterou řadu let studovala. Láska ji ovšem odvedla dva a půl tisíce kilometrů daleko od svých rodičů.

Mladen Grebo poprvé přijel do Prahy v roce 1993. Se svou rodinou nejprve utekl z válečného Sarajeva do Bělehradu a odtamtud se vydali dál. Praha měla být původně jenom přestupní stanicí na jejich cestě za novým životem na svobodě, který chtěli začít buď v USA, Kanadě nebo v Austrálii. V České republice tehdy nikoho neznali, na hlavním nádraží v Praze si mladou rodinu vyzvedával Igor Blaževič, který se o ni v začátcích staral. Mladen nakonec v Česku zůstal. Začal chodit do školy, vystudoval Mediální studia na Karlově univerzitě a dnes pracuje v internetovém marketingu. Aktivně se účastní akcí, které v Česku pořádají další bývalí Jugoslávci, často se se svými „jugoslávskými“ kamarády stýká a často se do své domoviny vrací. Přece jen tam je jeho domov, široká rodina a přátelé. Zároveň si ale Mladen našel nový domov v Praze a to i přes těžké podmínky, kdy s rodinou museli v Česku začínat úplně znovu bez zázemí rodiny a přátel a bez znalosti jazyka.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2021
 P ST AD HD
ŽánrDokument