Připomenutí dekády od odchodu brilantního Jiřího Slavíčka alias Adolfa Bašty. I brazilský vhled Ricarda Hoineffa v cyklu životních příběhů těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny. Připravily M. Růžičková a H. Teislerová

Obsah dílu

Přehrát vše

Ricardo Hoineff je scénograf a sklářský výtvarník, který se narodil v brazilském Rio de Janeiro v židovské rodině. Jeho kořeny ale sahají do Besarábie, tedy nynějšího Moldavska, odkud pocházel jeho otec. Maminka se narodila ve Varšavě a v roce 1922, v letech protižidovských pogrom, se její rodina odstěhovala do Brazílie. Ricardo o Evropě často slýchal a ve svých 18 letech se rozhodl do Evropy vrátit.

Celé desetiletí uplynulo od úmrtí (4. 3. 2011) rozhlasového zpravodaje, novináře, publicisty, ale především milovníka života a dobrého vína Jiřího Slavíčka. Když po srpnové okupaci v roce 1968 zvolil odchod do Francie a stal se redaktorem rádia Svobodná Evropa, vystupoval pod pseudonymem Adolf Bašta. V Paříži spolupracoval s Pavlem Tigridem a podílel se na vydávání československé exilové literatury. Později začal pracovat jako redaktor v Radiu France a po listopadu 1989 se stal pařížským zpravodajem Československého, později Českého rozhlasu a ČRo 6 – Svobodná Evropa. V rámci cyklu České televize Postřehy odjinud natočil i 20 dílů pod názvem Francouzské postřehy Adolfa Bašty.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD
ŽánrDokument