Spisovatel a restaurátor Stephen Weeks i temperamentní učitel a moderátor Adán Sánchez Caro. Dokumentární cyklus příběhů těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny. Připravily: M. Růžičková, G. Pavlovská a H. Teislerová

Obsah dílu

Přehrát vše

Adán Sánches Caro pochází ze Španělska, konkrétně z Andalusie, kde vystudoval pedagogiku a flamenkovou hru na kytaru. Obě profese dnes provozuje v Ostravě, kde žije společně s manželkou Andreou a synem Manuelem. „Mám rád všechny výzvy, které život přináší, a tou je i naučit se správně česky,“ říká sympatický hudebník a učitel, který bere výzvy opravdu vážně. Jednou takovou je vedle češtiny i moderování jazykového kurzu španělštiny pro děti, který točí ostravské studio ČT. „Zavolala mi kamarádka, jestli nechci hrát v televizi v pořadu pro děti. Prý hodně hudby, málo slova. To by mohlo jít, řekl jsem si. Kytaru ovládám a s trochou jazyka se poperu – a vyšlo to,“ říká Adán a připouští, že na začátku to opravdu bylo víc hudby a méně textu.

Stephen Weeks pochází z jihu Anglie a ve svém životě prošel řadou profesí. Od režie filmu přes psaní historických románů až po rekonstrukce starých objektů a sídel, kterým vdechuje novou duši. Do ČR přijel v 1995 na pozvání ministra kultury, aby se podílel na řešení, jak naložit s problémovými historickými objekty, protože měl bohaté zkušenosti s rekonstruováním zámků a historických objektů v Británii. „Během prvního týdne po příjezdu jsem potkal Karla Schwarzenberga a Williama Lobkowicze a viděl šest zanedbaných zámků. To mě definitivně přesvědčilo, že bych tu chtěl pomoci,“ vzpomíná na první setkání se zanedbanými historickými objekty u nás Stephen Weeks. Mezi roky 1995 až 2003 pracoval v ČR na řadě revitalizačních projektů a v roce 2003 se do ČR přestěhoval natrvalo.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2020
 P ST AD HD
ŽánrDokument