Cukrové království Lesye Klymyukové a malebný svět Richarda Druryho v dokumentárním cyklu s podtitulem Kde žiju a proč. Připravily: M. Růžičková, J. Matějková a H. Teislerová

Obsah dílu

Přehrát vše

Lesya a Oleg přijeli do České republiky, konkrétně do Prahy před 23 lety. Vždycky toužili po dobrodružné svatební cestě, a tak se rozhodli vyrazit do Prahy, o které hodně slyšeli a chtěli ji vidět. „Cesta měla trvat 14 dnů. Prahu jsme si zamilovali, a protože nás doma vlastně nic nečekalo, rozhodli jsme se pobyt protáhnout o měsíc, pak o půl roku… No a nakonec je z toho 23 let,“ směje se Lesya a přiznává, že dlouho tady žili jako cizinci – jen tak na výletě, kdy si přivydělávali brigádami s tím, že… „ještě chvilku a jedeme dál“. Konečné rozhodnutí padlo po 4 letech pobytu, kdy se manželům narodil syn Erik. Protože nevěděli, zda skutečně zůstanou, volili toto jméno, které je běžné jak tady v Česku, tak na Ukrajině. Jakmile se stali rodiči, tíha zodpovědnosti je přinutila udělat konečné rozhodnutí, kde vytvořit domov a zázemí pro dítě – a vyhrálo Česku nad Ukrajinou.

Angličan Richard Drury věděl od svých 15 let, že chce být galeristou. Vystudoval univerzitu v Cambridge – bohemistiku a rusistiku. Jeho sen se začal naplňovat, když se stal jeho profesorem český emigrant Karel Brušák. Čechy se staly pro Richarda domovem v roce 1991. Ze začátku učil angličtinu. Pak se ale opravdu stal kurátorem a už přes dvě desítky let pracuje v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Výtvarný kritik, historik umění a kurátor Richard Drury říká, že pokud člověk přistupuje ke světu empaticky, otevřeně, může se cítit doma všude.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD
ŽánrDokument