Divadelní svět rodáka z Nitry Petera Gábora i bájný ostrov Kréta naší honorární konzulky Marie Baraku v cyklu s podtitulem Kde žiju a proč. Připravili: M. Růžičková, K. K. Keteleš a M. Petrov

Obsah dílu

Přehrát vše

„Pořád si uvědomuji, co mi Československo dalo. Zachránilo život mým rodičům. Vlastně jen díky tomu jsem se narodila. Jsem Řekyně, čistokrevná Řekyně, ale na svůj náhradní domov nikdy nezapomenu“, říká bezchybnou češtinou Řekyně, vlastně poslední čtyři dekády Kréťanka – Maria Baraku Nistazaki. Její dramatický životní příběh začal v Krnově. A vlastně ještě mnohem dříve. Její rodiče totiž patřili ke skupině řeckých dětí, které kvůli občanské válce ve své vlasti (1946–1949) utíkali přes bývalou Jugoslávii do ostatních evropských komunistických států. Odhaduje se, že takto uteklo až 28 tisíc dětí. Do Československa jich přišla část z nich. Stát je umístil nejprve do dětských domovů a pak, s příjezdem dospělých, do oblastí po odsunutých Němcích – Jeseník, Krnov, Šumperk, Bruntál, Karviná, Ostrava. A právě v Krnově se její rodiče potkali a zůstali. Ona sama vystudovala na krnovském gymnáziu a spolu s ostatními svými krajany tvořili pitoreskní mozaiku národností v tomto kraji. Dnes je už několik let honorárním konzulem České republiky v Heraklionu na Krétě.

Režisér Peter Gábor se stal cizincem ve vlastní zemi stejně jako tisíce jiných Slováků u nás. Svůj rodný jazyk i kulturu svých předků si svědomitě opatruje. Jeho vizitka je spojená především se stovkou divadelních inscenací, oper a muzikálů. Řada diváků si vybaví i celou řadu rolí ve filmu a televizi. Skrývá se však za ním i zajímavá osobnost, která v sobě kloubí nejen slovenský šarm – narodil se v Nitře, v místě uměleckého angažmá své matky, významné slovenské herečky Adély Gáborové – ale i ohnivý temperament, který je dědictvím po maďarských předcích. Svůj původ, na rozdíl od mnoha svých kolegů, však nezastírá. Přestože polovinu svého života prožil a prožívá v České republice, nevzdal se svého rodného jazyka.

Stopáž27 minut
Rok výroby 2019
 P ST AD HD
ŽánrDokument