12 minut

7. května 2016
Část: Aliaksandr Yasinski
Obsah dílu
Phuc Nguyen Manh — Aliaksandr Yasinski
- Dokument
- Společenský dokument
- Etnografický dokument
- Společnost
- Menšiny
- Společnost - životní styl
- Česká společnost
- Společnost - svět
Části dílu
00:08
Phuc Nguyen Manh
Jejich rodiče sem přešli až z daleké Asie. Převážně z Vietnamu. Oni se tu většinou narodili, chodili do českých škol a vstřebávali kulturu českou i vietnamskou. Jaká je druhá generace Vietnamců? Jaké jsou jejich touhy a přání? Phuc Nguyen Manh se narodil v Česku vietnamským rodičům, ale Vietnam je pro něj stále místem, kde on i jeho rodina mají své kořeny. Se svým bratrem Michalem založil sportovní studio PhoPhu Brothers, kde sdružují mladé lidi, které spojuje láska ke sportu, bojovým uměním, ale především k Vietnamu. V tuto chvíli je Phuc mistr ČR a mistr Evropy v silovém trojboji. Jeho bratr Michal vícemistr ČR v trickingu (bojové umění, které sestává z kombinace kopů, otoček, přemetů, vrutů, apod). Nevlastní bratr Tomík Nguyen je navíc vícemistr v Thajském boxu. Jsou jedni z mála v Česku, kteří mají jinou národnost a přitom reprezentují Českou republiku ve sportu. A jsou víc než úspěšní.
13:35
Aliaksandr Yasinski
Aliaksandr Yasinski, patřící k zhruba stejné generaci, se narodil v Bělorusku a Českou republiku si nevybral on, ale jeho kamarádi z kapely Unlimited trio. Přestože jej nadchla úroveň zdejších hudebních pedagogů, kouzlo běloruských lesů ho stále vábí zpět. „Zůstával jsem doma, protože miluji Bělorusko a pořád jsem doufal, že se to u nás změní. Pořád se ale nic nedělo. Naopak. Bylo to čím dál horší a já jsem pochopil, že tady se mi nebude dařit ani jako umělci, ani jako člověku. Po odjezdu kluků jsem to doma vydržel ještě rok a pak jsem odjel taky. Protože v Česku byl celý zbytek kapely, rozhodnutí bylo jednoduché – zamířil jsem do Prahy,“ vzpomíná Saša, jak Aliaksandrovi kamarádi říkají. Impuls odjet do Prahy měl i další důvod a to ten, že tady máme vynikající profesory hudby, u kterých chtěl Saša pokračovat ve studiu. Laureát a vítěz národních a mezinárodních soutěží (r. 2000, 2001, 2005, 2006, 2008, 2012) tady opravdu uspěl a na studium hudby a dirigentství u nás navázal. Dnes hraje a experimentuje s různými styly a žánry (světová a akordeonová klasická hudba /Bach, Scarlatti, Wieniawski, Prokofjev…/, francouzský šanson, rocková a elektronická hudba, jazz…) Za poslední roky, kdy žije v Praze, hrál jako sólista nebo jako člen některé kapely v Bělorusku, Rusku, Ukrajině, Polsku, Litvě, Jižní Koreji, Německu, Slovensku, Maďarsku, Švédsku, Chorvatsku, Rakousku a samozřejmě u nás. Z českých hudebníků spolupracuje velmi úzce s Radkou Fišarovou a Ivou Marešovou.
Stopáž26 minut
21. května 2016
Přehled dílů
594 dostupných
Stopáž27 minut
10. května
Lesya Kopchuk, které válka na Ukrajině zcela změnila dosavadní život, a také japonská loutkařka Kanako Nishioka-Koukalová.
Poslední vysílání 10. 5. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
Jiří Turek
fotograf
Poslední vysílání 3. 5. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
Stanislav Czudek
portrét Stanislava Czudka, lékaře s kořeny ve Slezských Beskydech
Poslední vysílání 26. 4. 2025 na ČT2
Stopáž28 minut
19. dubna
Manuální terapeutka koní Ivana Ovesná
Poslední vysílání 25. 4. 2025 na ČT2
Stopáž27 minut
12. dubna
Nemcovi a jejich okouzlení Slezskými Beskydami i jejich folklórem a archivní vzpomínky Moserových na srpen ´68 a odchod do exilu.
Poslední vysílání 18. 4. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
5. dubna
Jak Kateřina Žáčková zakotvila na romantickém jihu Itálie a proč je infektolog Jakub Jarý hrdý na obě své národnosti.
Poslední vysílání 11. 4. 2025 na ČT2
Stopáž27 minut
Ha Thanh Špetlíkové
Herečka a kostýmní výtvarnice
Poslední vysílání 4. 4. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
22. března
Claudia Cimini i Jan Irvin
Poslední vysílání 28. 3. 2025 na ČT2
Stopáž26 minut
15. března
Jiří Neradílek - jazzový trumpetista
Poslední vysílání 21. 3. 2025 na ČT2
Stopáž27 minut
8. března
Splněná přání Francouze Martina Fabrice-Plichty i rozpolcení Sharky Hieke mezí Austrálií a Českem
Poslední vysílání 14. 3. 2025 na ČT2