Kde žiju a proč? Jedinečná dokumentární řada osudů těch, kteří nosí nálepku cizinec

Obsah dílu

Přehrát vše

Zora Zámečníková

„Miluji Anglii a Angličany! Užívám si toho, jak se chovají k sobě, k zákazníkům v obchodech, na úřadech, ve službách, jak jsou milí a ochotní. Je to prostě národní dril ve slušném chování. A pak – jsem jim nesmírně vděčná za laskavé a nepředpojaté přijetí, za možnosti, které oni nabízejí každému člověku, aby mohl začít nový život. Dostala jsem šanci i v pokročilejším věku psychicky se zotavit po tom, co jsem zažila v Čechách, a mám touhu to Anglii vrátit. Třeba tím, že budu ‚naplňovat odkaz českého národa v praxi‘ ve své české školičce.“ To je vyznání Mgr. Zory Zámečníkové, která už více než sedm let žije v Manchesteru.

Narodila se v Bílovci, vystudovala Pedagogickou fakultu a učila v několika základních školách v Čechách a na Moravě. Po listopadu 1989 začala se svým bývalým manželem podnikat, ale nedopadlo to dobře a ona si prožila hodně svízelné období. Když po letech, kdy přišla o všechno, majetek i rodinu, se znovu postavila na nohy, rozhodla se odejít za hranice a začít nový život. Zemí vyvolenou se jí stala Anglie.

Radana Parmová

Na ostravském Biskupském gymnáziu učí Radana Parmová češtinu, angličtinu, výtvarnou výchovu, vedle toho sama maluje a fascinuje ji romská kultura. Proto se o Romy začala více zajímat. V průběhu let nacházela čím dál více spojitostí mezi svým životem a životem Romů. A i když sama Romka není, rozhodla se mezi ně proniknout. Nedaleko jejího bydliště je známá ostravská romská kolonie Bedřiška. Sama se rozhodla poznat lidi, kteří tam žijí. Na první návštěvu kolonie vyrazila jen se skicákem a pastelkami. Pomocí kresby a obrovské empatie získala přízeň dětí, a od toho byl jen krůček k tomu, aby ji přijaly i rodiny.

Radaniny názory mají dost daleko k učesaným oficiálním prohlášením o řešení romské problematiky – je dost svérázná, někdy až nepříjemně upřímná, ale čiší z ní neuvěřitelná lidskost a touha pomáhat. Nejen řečmi či planými prohlášeními. Každý sebemenší úspěch romských dětí, které díky její pomoci třeba dokončí školu, bere jako své malé vítězství…

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST AD HD
ŽánrMagazín