Magazín dobrých zpráv o lidech, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

Italky.it

Začátkem loňského roku vznikla v Itálii nová skupina sdružující nejen Čechy, ale i Slováky. I když na počátku stále především náhoda, dnes se už sdružení s názvem Italky.it těší velkému zájmu a má za sebou už několik společenských setkání. Její zakladatelkou je mladá, temperamentní Monika Skokanová.

Marocké dny

Ohlédnutí za prvním ročníkem festivalu, který připravila česko-marocká obchodní komora.

Zpěvačka Beáta Bocková

Textařka, zpěvačka, skladatelka. Narodila se v roce 1983 v Českém Těšíně. Hudební talent se začal projevovat už v dětských letech. Sama si skládala texty k melodiím známých písní a doprovázela se na klavír. „Absolvovala jsem základní školu s polským vyučovacím jazykem v Českém Těšíně. Tam se o přestávkách používalo nářečí… „po našem“, tedy – „po naszymu“ a během vyučování se mluvilo spisovně polsky. Patřím k národnostní menšině Poláků žijících na české straně. Necítím se proto ani jako Polák ani jako Čech ale jako Slezan, czyli – ślónzok. Polština se stala mým oblíbeným uměleckým prostředkem a to nejen díky její zvukomalebnosti…“ – vysvětluje svůj původ a také původ svých písní.

Po středoškolských studiích odjela na zkušenou do Walesu, kde si v Cardiffu vyzkoušela hraní na ulici. V té době napsala své zatím nejznámější písně z CD „Czary moje, dary twoje“ (2007), které jsou plné optimismu a víry. V textech této skladatelky se můžete setkat s duchovní, duševní i přírodní tématikou. Hraje na kytaru, harmoniku, ukulele, koncovku či mbiru. Další CD: Przeszkoda (2004), Zapraszam was do waszego cicha (2009). Zrovna pracuje na nové desce – ta by měla vyjít začátkem listopadu (2012).

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín