Magazín dobrých zpráv o těch, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2012)

Obsah dílu

Přehrát vše

„Dnešní Babylon bude spojen s mým oblíbeným vínem, které je společným jmenovatelem mnoha národů. Pohár vína se stal symbolem i Českobratrské církve evangelické, která je spojena se životy Miroslawy a Wiery Jelínkových, polských Čechů, kteří se před časem vrátili do země svých předků,“ říká v úvodu průvodkyně a zároveň jeho autorka – Marta Růžičková.

Svátek Trifona Zarezana

Bulhaři velmi rádi slaví svátek Trifona Zarezana. Mě si získali tím, že ho slaví hned dvakrát. 1. i 14. února. A to proto, že se nemohli dohodnout, jestli použijí juliánský nebo gregoriánský kalendář. Pěstování vinné révy v Bulharsku má tak dlouhou tradici, že se stalo součástí národní identity. Svatý Trifon je patronem vína pouze v Bulharsku a Řecku.

Tradičně ženy v tento den upečou chléb (na kterém vymodelují vinné ozdoby), upečou nadívané kuře a vše připraví spolu s lahví vína do vlněné tašky a vypravují muže na cestu. Muži chodí v tento sváteční den na mši a pak do vinohradu, kam je doprovází i muzikanti. Každý muž, když vstoupí do vinice, sleduje slunce a udělá rukou třikrát kříž. Pak uřízne z různých keříků větvičky a ránu potře vínem, svěcenou vodou a popelem ze dřeva spáleného na Štědrý den. Při tomto pomazání každý odříkává modlitbu za dobrou úrodu. Odstřižené větvičky si muži dávají za klobouk, na náramenice, na lahve vína nebo je berou domů a dávají před ikony. Pak se sejdou a hodují, tančí a zpívají.

Holanďan na Hané

Peter Groot je vyhlášeným restaurátorem a opravářem hudebních nástrojů. Se svou českou manželkou se rozhodl, že opustí rodné Holansko a usadí se na Hané. Jak sám říká, není důležité, kde zůstane, ale co po něm zůstane.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST
ŽánrMagazín