13 min

26. srpna 2011
Část: Úsměvy Jiřího Slavíčka alias Adolfa Bašty
Obsah dílu
Protančené manželství — Úsměvy Jiřího Slavíčka alias Adolfa Bašty
- Vyrobeno 2011
- Země původuČesko
- Dokument
- Společenský dokument
- Etnografický dokument
- Společnost
- Menšiny
- Společnost - životní styl
- Česká společnost
- Společnost - svět
Části dílu
00:28

Protančené manželství
Pan Litvinov pochází z Ruska, žil v Petrohradě stejně jako jeho žena. Petrohrad i Rusko samo je inspirovalo k tomu, dělat něco se svým životem. Seznámili se díky tanci. V té době měla Litvinovova současná žena již dítě a rozváděla se. Společně začali tancovat a vydrželo jim to až do narození dalšího dítěte. Jenže to už staršímu synovi bylo tak akorát na to, aby šel na vojnu, což Litvinovovi v žádném případě nechtěli. Uvědomovali si totiž, že v Rusku je vojna nejen povinná, ale podle jejich slov mladé muže mohou poslat přímo do válečného konfliktu a to se nesmělo stát. Rozhodli se situaci řešit, předtím totiž využili navíc fantastickou možnost práce – tancování v Japonsku – a tam vydělali dost peněz na to, aby se mohli odstěhovat do jiné země a tam v klidu žít. To také udělali a dnes žijí v ČR.
Manželka stále tancuje – má ale nyní nového partnera, protože její muž se v současnosti věnuje pouze tréninku a sám pracuje v oblasti realit. Jejich syn je nejlepší tanečník ve své třídě a tak tancem žije celá rodina. Mají svou taneční školu, která slaví nejeden úspěch. Tanec je spojil a oni si život bez něho nedokáží představit. Vyřešil již mnohé problémy nejen v jejich partnerském životě.
Manželka stále tancuje – má ale nyní nového partnera, protože její muž se v současnosti věnuje pouze tréninku a sám pracuje v oblasti realit. Jejich syn je nejlepší tanečník ve své třídě a tak tancem žije celá rodina. Mají svou taneční školu, která slaví nejeden úspěch. Tanec je spojil a oni si život bez něho nedokáží představit. Vyřešil již mnohé problémy nejen v jejich partnerském životě.
11:27

Rychlý přehled
12:32

Úsměvy Jiřího Slavíčka alias Adolfa Bašty
Medailonek nedávno zesnulého Jiřího Slavíčka, rozhlasového zpravodaje, novináře a publicisty, který víc než 40 let prožil v Paříži. Do Francie emigroval po srpnové okupaci v roce 1968. Stal se redaktorem Radia Svobodná Evropa a jeho zprávy a komentáře jsme mohli slýchat v období totality pod pseudonymem Adolf Bašta. V Paříži spolupracoval s Pavlem Tigridem a podílel se na vydávání československé exilové literatury. Hovořit budeme o jeho zkušenostech s frankofonní společností, zejména o jeho nové knize Bašta mezi žabožrouty aneb francouzské kořeny české demokracie. Dalším pilířem snímku budou jeho postřehy o tom, jak Francouzi reagují na příslušníka malého evropského národa a co pro něj znamenalo vybojovat si své místo v této společnosti a přitom si zachovat svůj mateřský jazyk.

Stopáž26 min
Další díl
2. září 2011
Přehled dílů
635 přehratelných

Stopáž25 min
9. května
Česko-německá sochařka a designérka Christine Habermann von Hoch
Poslední vysílání 14. 5. 2026 na ČT2

Stopáž20 min
Kura Kura Czech
Poslední vysílání 3. 5. 2026 na ČT1

Stopáž27 min
2. května
Alena Klempířová
Poslední vysílání 9. 5. 2026 na ČT2

Stopáž21 min
Češi v Bosně
Poslední vysílání 2. 5. 2026 na ČT1

Stopáž19 min
Čech v Bush House
Poslední vysílání 1. 5. 2026 na ČT1

Stopáž26 min
25. dubna
Alexandr Bobrakov-Timoshkin — Kirill Yakovlev
Poslední vysílání 2. 5. 2026 na ČT2

Stopáž27 min
18. dubna
Fedor Gál, sociolog, publicista
Poslední vysílání 25. 4. 2026 na ČT2

Stopáž27 min
11. dubna
Hamad Mohamed — Natalia Bas
Poslední vysílání 18. 4. 2026 na ČT2

Stopáž27 min
4. dubna
Karíma Al-Mukhtarová — Pavel Slouka
Poslední vysílání 11. 4. 2026 na ČT2

Stopáž10 min
Spolek Mostar
Spolek architekta Paříka v Mostaru
Poslední vysílání 4. 4. 2026 na ČT art



