Kura Kura Czech v magazínu o těch, co žijí jinde, než jsou jejich kořeny (2011)

Obsah dílu

Přehrát vše

Rumunský jarmark

Na pražských Vinohradech (Náměstí míru) budou po tři dny rumunští mistři ze tří rumunských oblastí – Moldavska, Transylvánie a Valašska – v provizorních řemeslných dílnách předvádět živě svá umění jako je tkalcovství, hrnčířství, zpracování kůže a dřeva – užitkové i dekorativní, malba ikon na sklo, malování vajíček, zdobení sedláckých klobouků a panenek v rumunském tradičním stylu.

Kromě rumunských řemeslníků celé tři dny bude znít cimbálová muzika a tancovat a zpívat rumunský taneční a pěvecký soubor – samozřejmě typické rytmy. Prodávat se budou tradiční rumunské výrobky. Po dobu tří dnů jakoby část Prahy na chvíli zastavila svůj rychlý běh a zůstala v čase zcela jiném. Naše kamera chce být u této události také. Díky rumunským přátelům budeme mít možnost oslovit umělce a řemeslníky, kteří se s námi podělí o své tradice a svoji kulturu. Abychom propojili naši a rumunskou oblast, budeme se dotazovat také Čechů, jak vnímají „to“ rumunské a co o „tom“ rumunském vlastně vědí…

Kura Kura Czech

V České republice vzniklo v roce 2007 občanské sdružení přátel a ochránců podmořského světa, které si dalo název KURA KURA CZECH o. s. Název vznikl z indonéského slova želva – kura, želvy – kura kura. Cílem činnosti tohoto sdružení, které vzniklo za podpory Unie českých a slovenských zoologických zahrad, je cílená aktivní ochrana tohoto živočišného druhu, který je v Indonésii vystaven tak silnému komerčnímu tlaku, že hrozilo jeho vyhynutí.

Naléhavost projektu Kura Kura je podrobně vysvětlena na webových stránkách sdružení v článku Reálná situace mořských želv v Indonésii. Duší celého projektu a zakladatelem indonéské vzdělávací nadace Kura Kura Nusa Penida 2006 je Milan Jeglík a jeho žena Monika. Vzdělávací centrum bylo slavnostně otevřeno v dubnu 2009. V současné době nabízí zájemcům od nás pracovní a vzdělávací pobyty za výhodných podmínek. V téže době vznikl další projekt na záchranu pralesa na severu Sumatry, kde byl zbudován pralesní kemp s možností ekologických a zoologických programů.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín