Ohlédnutí za festivalem německého divadla i životem českého Řeka Apostolise Maniatise (2011)

Obsah dílu

Přehrát vše

Festival německého jazyka

Tento rok se konal šestnáctý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. První proběhl na podzim 1996 a jeho cílem bylo obnovit tradici spolupráce české, německé a židovské kultury. Do této spolupráce spadá kromě Česka a města Prahy, jakožto stálého spolupořadatele, také Německo, Rakousko a Švýcarsko. Hosty na festivalu bývají také lichtenštejnská a lucemburská divadla. Festival však nejenom obnovuje českoněmeckou kulturní spolupráci, ale především zprostředkovává českému publiku divadelní zážitky z německojazyčného prostředí.

Většinou se jedná o výběr toho nejzajímavějšího, co se na německojazyčné divadelní scéně událo. Každý rok probíhá vždy v duchu určitého motta – letošní přehlídka německojazyčných divadelních představení probíhá pod názvem „Pochopit a prominout“. Většina představení nabízí simultánní překlad do sluchátek, takže návštěva je možná i bez znalosti němčiny. Během cca 2 týdnů trvání festivalu se představení konají zpravidla každý večer, někdy i dva denně a nezapomíná se ani na děti. S festivalem jsou spojeny také výstavy (např. letos Výstava fotografií z posledních deseti ročníků festivalu), setkání s umělci, debaty.

Apostolos Maniatis

Patří k potomkům Řeků, kteří utekli během občanské války do tehdejšího Československa. V osmdesátých letech se vrátil do Řecka a svůj nový domov našel v Soluni, jakési bráně všech, kteří měli podobný osud. Se svou českou ženou Eliškou a dětmi zde znovu začal budovat svou existenci. Oba se už v Československu vrcholově věnovali košíkové a tak pro ně možnosti druhého největšího města Řecka byly rozhodující. Jak se dívají se zkušeností Středoevropana na řeckou mentalitu? Co pro ně znamená doma?

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrMagazín