30 minut

27. listopadu 2022

Část: Volmanova vila

Obsah dílu

Clam-Gallasův palác — Pravčická brána — Ozdoby z dílny bratrů Peklákových — Volmanova vila — Svíčky Martina Vodvářky — Velká Bystřice

Části dílu

01:18
Clam-Gallasův palác
  Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám v metropoli. Monumentální čtyřkřídlý barokní objekt s nepřehlédnutelnou šedivou fasádou prošel v posledních čtyřech letech rozsáhlou rekonstrukcí. V minulých týdnech byl zpřístupněn veřejnosti. Nejvíc je spjat s rodem Gallasů pocházejícím ze severní Itálie. Za jejich časů prošla stavba velkými proměnami. Prohlédneme si nejzajímavější sály i komnaty.
  05:50
  Pravčická brána
   Národní park České Švýcarsko jsme letos už několikrát navštívili. Zatím jsme vás ale nemohli pozvat k Pravčické bráně, která byla po velkém požáru nepřístupná. To se už naštěstí změnilo a symbol parku se opět může těšit obdivu. Podle staré legendy v těchto místech žil kdysi poustevník Prebiš. Ze skály, pod kterou přebýval, se jednoho dne vyvalil obrovský balvan a nebohého muže zamáčknul. Předtím než zemřel, předpověděl nově vzniklému útvaru velkou slávu a tisíce turistů. Na jeho slova došlo a my se pokusíme zjistit, co k němu výletníky tolik láká.
   10:06
   Ozdoby z dílny bratrů Peklákových
    Bratři Dalibor a Martin Peklákovi se před časem rozhodli vrátit na vánoční stromečky světélka ve tvaru lucerniček, která se začala vyrábět v roce 1970 a vyvážela se i do zahraničí. A slavili s nimi úspěch. I proto se pustili do tvorby odrátkovaných skleněných ozdob, které u nás byly populární ještě mnohem dřív, už v první třetině minulého století. Ve své dílně nám předvedou, jak se tahle krása připomínající časy našich prababiček rodí.
    14:22
    Volmanova vila
     Nahradil zdobnou secesi a stal se jedním z nejvlivnějších architektonických směrů dvacátého století. Řeč je o funkcionalismu, stylu, který se vyznačoval jednoduchostí, čistotou a funkčností. Řada unikátních staveb vyrostla i u nás. Jednou z nich je Volmanova vila v Čelákovicích, která se po patnáctileté rekonstrukci letos v říjnu otevřela pro veřejnost. A my si skvost, kterému už odborníci stačili dát přívlastek „česká vila Tugendhat“ společně prohlédneme.
     18:46
     Svíčky Martina Vodvářky
      Jedním ze symbolů blížících se svátků se v 19. století stal adventní věnec. Jeho podoba se čtyřmi svícemi se k nám dostala z Německa. Nejčastěji jde o svíce fialové nebo červené, mnozí si však na něj raději dávají ty ze včelího vosku. Oproti parafínovým mají celou řadu výhod – jednak přirozeně voní, pohlcují pachy, ionizují vzduch, a především vytvářejí vánoční atmosféru. Do jejich výroby se pustil i Martin Vodvářka, který navíc z oblíbeného produktu pracovitého hmyzu dělá i různé ozdoby.
      22:55
      Velká Bystřice
       Přírodní park Údolí Bystřice je zařízlý hluboko do Domašovské vrchoviny. Stejnojmenná řeka tu vytvořila koryto s kaňony a skalními ostrohy. Nejnižším místem a zároveň vstupem do tohoto přírodního království je městečko Velká Bystřice. Se třemi parky a řadou historických staveb, stojí rozhodně za zastavení. Dominantou centra je radnice, s pro zdejší stavby typickým, žudrem. Vydáme se také k zámku. Jeho předchůdcem byla tvrz ze 13. století, která mimo jiné hostila v roce 1574 Jindřicha III. z Valois – prvního vládce Francie, který navštívil naše země.
       27:02
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        4. prosince 2022

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        7. dubna

        Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

        7. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        31. března

        Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

        31. 3. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        24. března

        Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

        24. 3. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám