30 minut

22. květen

Obsah dílu

Stezka podél Vydry — Zoopark Zelčín — Kostel Panny Marie v Broumově — Výstava Svatba jako řemen — Tvrz Bouda — Kokořínsko

Části dílu

01:37
Stezka podél Vydry
  K symbolům Šumavy patří říčka Vydra s korytem plným obřích balvanů. Podél jejího toku vede řada turistických cest a taky naučná stezka. Ta začíná u dvorce Antýgl, kterému podle jedné z teorií dala jméno nedaleká sklárna. Měla mít totiž jedinou pánev, což se německy řekne Ein Tiegel. Jenže podle historiků měla hned tři, takže kdo ví, jak to doopravdy bylo. Každopádně my se odtud po vyznačené trase vydáme až na Čeňkovu pilu k soutoku Vydry s Křemelnou. Celý úsek měří necelých osm kilometrů a půjdeme nenáročným terénem.
  06:00
  Zoopark Zelčín
   Když jsem byla malá, jezdila jsem každý víkend k babičce a dědovi na vesnici. Měli malé hospodářství, chovali krávy, prasata, husy, slepice, králíky, takže jsem věděla, jak je náročné starat se o ně a co všechno k životu potřebují. Byla to skvělá škola a doteď z ní čerpám. Tuhle možnost ale spousta dnešních dětí nemá. Hlavně těch městských. A právě to se rozhodla změnit parta nadšenců z Mělnicka. V obci Zelčín vybudovali největší kontaktní zoopark u nás. Mají tam dvě stovky zvířat 26 druhů, všechna si můžete pěkně zblízka prohlédnout, pohladit je a nakrmit, tak račte vstoupit.
   10:18
   Kostel Panny Marie v Broumově
    Broumov je centrem trochu neprávem opomíjené oblasti severovýchodních Čech. Místní se ale rozhodli, že to změní, a ucházejí se rovnou o titul Evropské hlavní město kultury roku 2028. Jsou totiž přesvědčeni, že mají světu co ukázat, protože unikátních památek se tam dochovala celá řada. Jednou z nich je dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii. Řadí se mezi nejstarší stavby svého druhu nejen u nás, ale i v okolních zemích. Navíc nebyl při jeho budování použit jediný hřebík. Pojďme si tedy tento skvost prohlédnout.
    14:41
    Výstava Svatba jako řemen
     K nejvýznamnějším rodinným událostem patřily odnepaměti svatby a největší pozornosti se samozřejmě těšily nevěsty. Hlavně kvůli svým nádherným, dnes většinou bílým róbám. Ale zdalipak víte, která dáma si šaty této barvy ve svůj velký den oblékla jako první a vytvořila tím tradici trvající doteď? Psal se rok 1840 a byla to anglická královna Viktorie, po níž se hned začaly opičit další dívky, především z bohatých šlechtických rodin. Až později se zvyk rozšířil do celé společnosti. Několik desítek úžasných modelů má ve své sbírce i Zdeňka Mudráková ze Zlína. Ty nejzajímavější z nich si můžete prohlédnout v brněnském letohrádku Mitrovských.
     18:58
     Tvrz Bouda
      Dělostřelecká tvrz Bouda nedaleko Králík vyrostla mezi lety 1936 a 38 k obraně naší země před hitlerovským Německem. Jde o komplex, který se skládá z 1500 metrů podzemních chodeb s desítkami sálů a z pěti bojových objektů. Po válce byl opuštěný a chátral. Znovu ožil až v 90. letech a o jeho obnovu se zasloužili místní nadšenci v čele s Martinem Ráboněm. Ti v něm taky vytvořili několik prohlídkových okruhů. Do nejzajímavějších prostor nás zavedou.
      23:18
      Kokořínsko
       Kokořínsko bylo už v 70. letech minulého století vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Turisty láká především romantickými roklemi, jezírky či unikátními pískovcovými věžemi, branami a dalšími kamennými útvary. V rozlehlé oblasti navíc najdete i ve skalách vytesaná obydlí. Je jich tam na šedesát a k tomu stovky různých sklípků. My prozkoumáme ty, na které narazíme cestou ze Lhotky u Mělníka do Vojtěchova.
       27:34
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        29. květen

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám