30 minut

17. ledna 2021

Část: Sběratel autíček

Obsah dílu

Beskydské dřevěné kostely — Benecko v zimě — Sběratel autíček — Hradec u Stoda — Ševcová Sylva Brožíková — Vřísek

Části dílu

01:18
Beskydské dřevěné kostely
  Dřevo a sakrální architektura patřily odnepaměti k sobě. Kvůli četným požárům ale dostaly postupem času přednost jiné, nehořlavé, stavební materiály – kámen či cihly. Dřevěných kostelíků a kaplí začalo ubývat, a tak není divu, že ty, které se dodnes dochovaly, patří většinou mezi chráněné a ceněné památky. Nejvíc takových roubených staveb u nás bychom našli v Beskydech, kam se vypravíme. Společně navštívíme hned tři kostely, které se nacházejí nedaleko toku řeky Ostravice. Nejsou až tak známé, a ač jsou všechny dřevěné a dokladem slavné tradice kraje, každý z nich je v něčem jiný. Prozradíme vám, kdy vznikly i jejich příběhy.
  05:29
  Benecko v zimě
   Benecko je krkonošskou obci, kde se na sklonku 19. století začala rozvíjet turistika. Pro místní obyvatele se stala hlavním zdrojem výdělků. Chalupy se postupně proměnily ve výletní restaurace, penziony a hotely. Oblibě se lokalita těší dodnes, a to jak v létě, tak v zimě. Užít si tu mohou i milovníci bílé stopy, pro které je připraveno několik tras. Základní okruh je dlouhý dva kilometry, další je tříkilometrový a vede až na Janský vršek. Na posledním, pětikilometrovém už běžkaře čeká větší převýšení. Ale zvládnou ho i rodiny s dětmi. Benecko nabízí i další zajímavostí. Jednou z nich je Jindrova skála, ke které vás také zavedeme.
   09:56
   Sběratel autíček
    Snad každý kluk měl nebo má doma alespoň malou sbírku autíček. Jejich sběratelů byste u nás našli spoustu, stejně jako různých muzeí, které je vystavují. Raritou je v této oblasti sbírka Antonína Malce z Brna. Dal totiž dohromady tu největší kolekci modelů aut v měřítku 1:18 nejen u nás, ale v celé Evropě. Nechybí v ní celé série policejních nebo hasičských vozů, vývojová řada trabantů nebo nablýskaných Cadillaců, ale ani řada unikátů českých vozidel, které existují jen v několika exemplářích. Dozvíme se, jak se Antonínova sběratelská vášeň zrodila, kde můžeme jeho poklady vidět a samozřejmě si je prohlédneme.
    14:10
    Hradec u Stoda
     Po vnitřním okraji neprostupných hvozdů při zemské hranici vedla ve středověku od Chebu k jihu jediná schůdná cesta, ze které odbočovaly další do vnitrozemí. Jedna mířila údolím Radbuzy k nynější Plzni a už v 9. století u ní stálo mohutné strážní hradiště, které bylo rozlohou šesti hektarů zřejmě největším přemyslovským v jihozápadních Čechách. Jeho opuštěné valy posloužily ještě počátkem 15. století proboštovi chotěšovského kláštera Sulkovi. Ukryl se v nich s vojskem a odrazil tam, trestnou výpravu, kterou vyslal Ruprecht Falcký proti Václavu IV. Už tehdy ale v sousedství zaniklého hradiště stála ves s přiléhavým jménem Hradec, kterou si společně projdeme
     18:37
     Ševcová Sylva Brožíková
      Boty dnes považujeme za naprosto běžný předmět denní potřeby. Ještě v prvních desetiletích 20. věku ale takovou samozřejmostí nebyly. Ševci je proto dřív spíš opravovali, než vyráběli, a protože to vždy bylo výjimečné povolání, objevují se často i v pohádkách. O tom, že práce u verpánku není výsadou mužů, se přesvědčíme v Úvalech u Prahy. Sylva Brožíčková nemá ráda, když ji někdo nazývá obuvnicí. Hrdě se hlásí k tomu, že je ševcová. Řemeslu se vyučila v mládí a od té doby se věnuje ruční výrobě bot na starých strojích. Ty dokonce umí vrátit do života. Dozvíme se i to, jak se o střevíce správně pečuje.
      22:48
      Vřísek
       Nedaleko Holan u České Lípy se nachází obora Vřísek, známá také pod názvem Žižkův vrch. Podle pověsti z roku 1787 tam měl slavný vojevůdce věznit svého bratra, jenž byl katolickým knězem v Holanech. Historici se ale domnívají, že název je odvozen spíš od zaniklé osady Schischkenberg. Kopec je také znám svou chovnou oborou, která je jednou z nejstarších na území České republiky. Donedávna v ní fungoval dokonce jediný český záchranný chov koz bezoárových, zvěře, která se běžně prohání spíše na Kavkaze, Korsice nebo v Íránu. Spatřit tato vzácná stvoření na vlastní oči ale není úplné snadné, vstup do obory je totiž až na jeden den v roce veřejnosti zakázán. My do ní nahlédneme.
       27:14
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        24. ledna 2021

        Přehled dílů

        1008 dostupných
        Stopáž30 minut

        21. července

        Velké Losiny — Starovičky a levandulový lán — Technické muzeum Studenec — Mirotice — Kovář Diviš — Cyklo Lipno

        21. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        14. července

        Zámek Bystřice pod Hostýnem — Trojice vodojemů — Vrch a osada Mužský — Muzeum stříbra — Zevlův mlýn — Neumětely

        14. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        7. července

        Zámek Dobříš — Podél Divoké Orlice na kole — Zahradní železnice ve Střížově — Masné krámy v Moravských Budějovicích — Okolo Pernštejna — Hrad Červený Újezd

        7. 7. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        30. června

        Benešov nad Ploučnicí — Farmapark Dobřany — Uranový důl Bytíz — Bellarie Český Krumlov — Tupeská keramika — Týnec u Klatov

        30. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. června

        Zámek Veltrusy — Rakovecké údolí — Košíkář Zeman — Hora Říp — Zoopark Stěžery — Radyně

        23. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám