Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Osada Olešno

Osada Olešno Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se těší oblibě zejména díky krásné přírodě plné tajemných roklí, bizarních skalních útvarů a romantických rybníků a jezírek. K jejím chloubám patří ale i typická lidová architektura. Roubená stavení s podstávkami působí takřka pohádkově. Hned několik se jich dochovalo v Olešnu nedaleko Mšena. A právě v téhle vesnické památkové rezervaci se zastavíme. Vydáme se do ní po kamenné cestě z nedaleké osady Ráj, což je jediná možnost. Zjistíme, jak vlastně dřív stavení na Kokořínsku vypadala, jak se v nich žilo, a prohlédneme si dvě, která reprezentují stejný typ lidové architektury, ale přesto se v řadě detailů liší.

MapaOsada Olešno
videoOsada Olešno
...
video video

Osada Olešno

Hornické muzeum

Hornické muzeum Harrachov pod Čertovou horou na řece Mumlavě je centrem cestovního ruchu západní části Krkonoš. Rušno je v něm zejména v zimních měsících. Jméno dostal podle svých majitelů ze známého hraběcího rodu. Tradiční obživou místních obyvatel byla sklářská výroba, která se v kraji zabydlela už ve 14. století. Kolem roku 1760 se v něm pak rozšířila i těžba rud. Časy, kdy je havíři z podzemí dobývali, si připomeneme v Hornickém muzeu. Vzniklo v bývalém dole, kde se průmyslově těžilo ve druhé polovině minulého věku. Pohlédneme si stroje, které pomáhaly havířům i báňským záchranářům a nakoukneme také do míst, kde se podzemní bohatství dobývalo.

MapaHornické muzeum
videoHornické muzeum
...
video video

Hornické muzeum

Pinkasova synagoga

Pinkasova synagoga Pražské židovské ghetto bývalo vždy opředeno řadou pověstí. Některé byly spjaty i s rituální koupelí – mikví. Její označení v překladu z hebrejštiny znamená sebrání čisté přírodní vody z tůní. Takovou lázeň objevili odborníci na konci šedesátých let minulého století v suterénu budovy vedle Pinkasovy synagogy. Podle historických pramenů fungovala už v 16. století, takže je docela možné, že se v ní před vstupem do chrámu očišťoval i legendární Rabí Löw. Dnes už svému účelu neslouží, ale stala se velkým lákadlem pro turisty. Připomeneme si, kdo a kdy musí tuto koupel absolvovat a samozřejmě zavítáme i do prostor modlitebny.

MapaPinkasova synagoga
videoPinkasova synagoga
...
video video

Pinkasova synagoga

Gorolové

Gorolové Jedním z největších lákadel okolí Dolní a Horní Lomné na severovýchodě naší země jsou dřevěné stavby, tradiční řemesla a množství zvyků takzvaných Gorolů. Tahle specifická kultura začala vznikat koncem 15. století spojením životních stylů místních obyvatel a kočovníků z Balkánu – Valachů. Okolí obou obcí je navíc tak malebné, že si zahrálo v řadě filmů. Naposledy jste ho mohli vidět v pohádce Když draka bolí hlava. Zastavíme se například v kostele Povýšení sv. Kříže v Horní Lomné, který podle legendy pomohl obyvatelům nedalekého Jablunkova v době boje s cholerou. A vydáme se na výlet Lomnou dolinou, která je nejdelším a zároveň nejmalebnějším údolím Těšínského Slezska.

MapaGorolové
videoGorolové
...
video video

Gorolové

Umělé květiny

Umělé květiny Olešnici na Moravě proslavila především modrotiskařská dílna. Ve všech koutech naší země jsou ale známé i umělé květy, které se tu vyrábějí už víc než 150 let. Zpočátku se dělaly hlavně růže a karafiáty z papíru, později se nabídka rozšiřovala o další kvítky i materiál. A lidské ruce částečně nahradily stroje. V roce 2000 ale podniku hrozil zánik. A Helena Synková, která v něm bezmála půlstoletí pracovala, se rozhodla tradici zachránit. Dnes se výrobě věnuje její syn. Nechají nás do provozu nahlédnout, ukáží stroje, které jim pomáhají, prozradí, jak různé kvítečky vznikají a kde všude bychom na ně mohli narazit.

MapaUmělé květiny
videoUmělé květiny
...
video video

Umělé květiny

Hrotovice

Hrotovice Hrotovice na Třebíčsku vznikly už ve středověku. Nejstarší písemná zpráva o nich pochází z roku 1228 a našli byste ji v listině, v níž český král Přemysl Otakar I. uděloval řadu práv a výsad nedalekému oslavanskému klášteru. Zmiňován je v ní i jistý Dětřich Theodoricus Hrut, který byl zřejmě zakladatelem obce, která podle něj dostala i jméno. Koncem minulého století se pak dočkala povýšení na město. Prohlédneme si nejstarší místní památky, kostel sv. Vavřince a zámek. Vydáme se také na procházku okolím. Naučná stezka Hrotovicko nás dovede k místům, kde ve středověku stávala vesnice Mstěnice. Dozvíme se, co se z ní dochovalo.

MapaHrotovice
videoHrotovice
...
video video

Hrotovice

Stopáž29 minut
Rok výroby 2020
 ST HD