Nahrávám video

3. září 2017

Obsah dílu

Botanická zahrada Mikulov — Stříbrný šíp — Evangelický kostel v Hrabové — Zvířetice — Klub kouzla a magie — Poutní cesta Hájek

Části dílu

01:23
Botanická zahrada Mikulov
  Na začátku se vydáme za květenou, díky níž si Pálava vysloužila zájem botaniků, ať už jde o kosatce či písečnice velkokvěté, které u nás jinde nenajdete, nebo třeba šalvěj etiopskou. Pěkně pohromadě je najdete v mikulovské botanické zahradě ukryté na jedné z teras zdejšího zámku. Významné dílo zahradního stavitelství u nás prošlo před dvěma lety obnovou jeho pozdně renesančního a barokního hávu. A rozhodně nešlo o jedinou úpravu v jeho historii, dlouhé 400 let.
  05:36
  Stříbrný šíp
   Některé dopravní prostředky se v průběhu času stávají legendami. I vlaky. Stojí za tím většinou spousta nadšení, odříkání času i peněz. Jeden legendární vůz vám představíme. Vznikl v době, kdy v Evropě na železnici panovala pára. Doba mu nepřála, málem skončil ve šrotu. Přitom jde o jediný exemplář české železniční historie. Stříbrný šíp vyrobený téměř před 80 lety v ČKD se vrací na naše tratě.
   10:01
   Evangelický kostel v Hrabové
    Do kostela, nebo na hvězdárnu, nebo to spojíme? Spojíme! Podíváme se totiž do Hrabové na Šumpersku, do tamního svatostánku, který asi v Česku nemá obdoby. Jednak je mimořádnýpo architektonické stránce a jednak tam už za první republiky vznikla malá astronomická observatoř. Zasloužil se o to pokrokový kněz Rudolf Šedý, který v kostele řadu let působil a staral se o věci pozemskéi nebeské s mimořádným zápalem.
    14:05
    Zvířetice
     V reportáži o Zvířeticích pronikneme do zajímavého vztahu mezi historií a moderními technologiemi. Když se českou krajinou toulal Karel Hynek Mácha, musel si vystačit s blokem a tužkou, aby zachytil podobu míst, která navštívil. Kolem roku 1833 ho toulavé boty přivedly i na zříceninu zámku Zvířetice, který byl v té době opuštěn něco málo přes 100 let. Kdyby tam zavítal dnes, tak by se nestačil divit. Díky moderní technologii a trojrozměrné projekci by se mohl vydat proti proudu času a nahlédnout do každého zákoutí zámku, jak asi vypadal v době, když se ještě hrdě a v celé své kráse vypínal nad řekou Jizerou.
     18:29
     Klub kouzla a magie
      Pokud máte rádi čáry a kouzla, tak byste se měli vydat do Pardubic. Nedávno tam otevřeli muzeum, které se věnuje magii a světu, který je pro většinu z nás obestřen tajemstvím. Najdete tam staré kouzelnické exponáty, od roku 1820, až po současnost. A to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Svým rozsahem jde určitě o evropský unikát. Některé jednodušší triky se v muzeu můžete i naučit.
      22:38
      Poutní cesta Hájek
       Cestou z Prahy směrem na Karlovy Vary jste si možná všimli kapliček, které lemují silnici na kraji metropole. Stojí tam už stovky let. Vedly a dodnes vedou poutníky z metropole do takřka neznámého areálu Hájek, nedaleko Červeného Újezdu. U jeho zrodu stál ve 20. letech 17. století majitel kladenského panství Florián Jetřich Žďárský.
       26:39
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        10. září 2017

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám