Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Velhartice

Velhartice Velhartice jste možná ještě nikdy nenavštívili, ale určitě jste o nich už slyšeli nebo četli. Tamní pán Bušek býval podle slov Jana Nerudy oblíbeným společníkem samotného Karla IV. My vás tentokrát přesvědčíme, že obec na Šumavě není zajímavá jen touto historickou vzpomínkou. Nejprve se zastavíme u kostela Narození Panny Marie pocházejícího z časů, kterým vládla gotika. Jeho hřbitovní kolega prý inspiroval Karla Jaromíra Erbena k vytvoření slavné Svatební košile. Prohlédneme si i neobvyklý kamenný most spojující hrad s opevněním. A nezapomeneme ani na další známou osobnost, které učaroval zdejší kraj. Byl jí Jan Werich. Nedaleko obce si nechal vystavět chatu a údolí, v němž se nacházela, nazval Údolím štěstí.

MapaVelhartice
videoVelhartice
...
video video

Velhartice

Muzeum filmových legend

Muzeum filmových legend Poděbrady má většina z nás spojené s lázeňskou péčí a taky s českým králem Jiřím z Poděbrad. Stát by se ale mohly i oblíbeným místem milovníků hollywoodských snímků. Vyrostlo v nich totiž muzeum filmových legend. U jeho zrodu stál Jan Vlčko. Před třemi lety si koupil malou sošku z trháku Matrix. A figurka se mu zalíbila natolik, že se začal shánět po dalších. Získat je není snadné, protože jsou vyráběny v malých limitovaných edicích a zájem o ně je velký. Vzácných pokladů má nadšený sběratel už stovky, nejsou to jen nejrůznější hrdinové jako Vetřelci, Terminátor nebo Rambo. Ale taky repliky jejich zbraní. Těšit se tak můžete například na meče z Hvězdných válek a další unikátní kousky.

MapaMuzeum filmových legend
videoMuzeum filmových legend
...
video video

Muzeum filmových legend

Vlkošov

Vlkošov Při toulkách Manětínskem zavítáme do Vlkošova. Důvodů máme hned několik. Už v době vlády Jana Lucemburského tu vyrostla tvrz. Na konci minulého století se archeologové pustili do zkoumání jejího areálu a našli vzácné poklady. Kupříkladu šipky z dobývání panského sídla husity a taky zlomky kachlových kamen, jejichž umělecká hodnota je vysoká. Po procházce tvrzí se vydáme k místním rybníkům. Jeden z nich kupříkladu odnepaměti napájel vodní příkop zmíněného sídla. Neleží přitom na žádném toku, voda do něj teče přímo z pramene. Rybníky jsou nejen ozdobou krajiny, ale dělají radost i příslušníkům Petrova cechu. Ti si tu užívají i v mrazivých dnech a prozradí nám, jak.

MapaVlkošov
videoVlkošov
...
video video

Vlkošov

Rozhledna Bukovka

Rozhledna Bukovka Po Šumpersku se rozhlédneme z ptačí perspektivy. Na Bukovém kopci nad Rapotínem totiž vyrostla nová rozhledna. Z obce nás k ní dovede 7,5 kilometru dlouhá naučná stezka s devíti zastaveními. Už jejich názvy svědčí o tom, že nudy se bát nemusíme. Jedním je třeba Švédská kaplička, dalším Skalní krčma. Z vrcholu vyhlídkové věže uvidíme i budovu bývalé sklárny, která vyrostla zásluhou Lichtenštejnů. Od nich ji převzal vídeňský obchodník se sklem Josef Schreiber a vybudoval velké impérium s pobočkami po celém světě. Čeká nás i lesní balneo a taky několik pověstí. Třeba ta, podle níž za to, že v obci najdeme dva kostely, může spor dvou sester..

MapaRozhledna Bukovka
videoRozhledna Bukovka
...
video video

Rozhledna Bukovka

Výstava modelů rozhleden

Výstava modelů rozhleden Spousta rozhleden na jednom místě. Taková podívaná nás čeká v muzeu v Děčíně. Koná se tam totiž výstava modelů Tomáše Hobzíka. Vyhlídkové věže si zamiloval už dávno, s manželkou jich společně navštívili kolem tří stovek. Jenže tím jeho nadšení neskončilo. Rozhodl se, že začne stavět jejich modely. Vzhledem k tomu, že stavebnic v obchodech moc k mání není, musel se svými výtvory ve většině případů začínat od píky. Vhodný materiál hledal i při svých toulkách přírodou. Největším jeho dílem je zatím Žižkovský vysílač, ale nepřehlédnutelná je rovněž Petřínská rozhledna, která se skládá z 850 částí.

MapaVýstava modelů rozhleden
videoVýstava modelů rozhleden
...
video video

Výstava modelů rozhleden

Kouřim

Kouřim Kouřim u Kolína je sice malým městečkem, pyšní se ale dlouhou historií. První obyvatelé se tu usadili zřejmě už ve čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem. Podle legendy se kdysi praotec Čech usadil na Řípu a jeho bratr Lech došel právě ke Kouřimi. Místu, kde prý tehdy zapálil oheň, aby dal svému sourozenci signál, se dodnes říká Lechův kámen. V polovině 9. století pak v lokalitě, které se říkalo Stará Kouřim, vyrostlo slovanské hradiště. Bylo v té době největším u nás. Dozvíme se, jak zřejmě vypadalo, i to, že odborníci objevili 152 hrobů zdejší elity a v nich vzácné doklady umu našich předků. A zajímat nás bude i současná podoba městečka a jeho další pamětihodnosti.

MapaKouřim
videoKouřim
...
video video

Kouřim

Stopáž29 minut
Rok výroby 2017
 P ST HD