30 minut

24. července 2016

Obsah dílu

Žeravice — Muzeum motocyklů — Bílé stráně — Božetice — Hrad Nové Hrady — Osoblažská úzkokolejka

Části dílu

01:30
Žeravice
  O vesničce Žeravice nedaleko Kyjova jste možná nikdy neslyšeli. Přestože se její historie začala psát už ve 13. století. O pár stovek roků později tu našli azyl Čeští bratři, kteří sem prchli před pronásledováním z Čech. V obci pobýval i Jan Amos Komenský, který tu dokonce byl vysvěcen na kněze. Jeho jméno dnes nese parčík, základní škola a rovněž památník. My si připomeneme místa, která on i jeho druzi využívali. Sbor, který patřil svého času k nejdůležitějším centrům Jednoty bratrské na Moravě, lehl popelem, ale dochovaly se podzemní lochy, které jim sloužily jako úkryt v nejtěžším období. Dalo se jimi prý projít až k Buchlovu a údajně do nich mohl vjet dokonce povoz tažený koňmi. Kousek od Žeravic najdeme navíc vzpomínku na bitvu u Slavkova.
  05:40
  Muzeum motocyklů
   Pokud patříte k příznivcům burácejících motorů a vůně benzínu, pak si určitě přijdete na své v moto muzeu v Kašperských Horách. Expozici, kterou vytvořil Zdeněk Bálek, najdete na půdě jednoho z domů na náměstí. Autor nejdřív s veterány závodil a pak se pustil do sbírání těch jednostopých. Objížděl okolní vesnice, pátral po zajímavých kouscích a ty, které dostal v neutěšené podobě, dával znovu dohromady. Dnes má kolem dvou stovek starých pokladů. K nejcennějším patří letitá Čezeta, která zůstává v původním stavu. Vlastnili ji krasobruslařští sourozenci Romanovi a opravoval jim ji známý motocyklový závodník František Šťastný. Své místo v muzeu ale mají i bicykly. Nahlédneme do počátků jejich historie a těšit se můžeme i na řadu zajímavých vychytávek.
   09:49
   Bílé stráně
    Znalci Českého středohoří už nejspíš slyšeli o Bílých stráních. A ani ostatním asi nebudeme muset dlouze vysvětlovat, jak návrší k neobvyklému jménu přišlo. Díky opuce září do daleka. A její zásluhou tu taky najdeme spoustu zajímavých rostlin i živočichů. Nikdy se v ní nepodařilo zakořenit stromům, takže tu nevyrostl souvislý les. A proto se v těchto místech daří světlomilným rostlinám. Odborníci při průzkumech napočítali bezmála pět stovek druhů cévnatých, přičemž v celé republice se jich vyskytuje zhruba dva a půl tisíce. Společně si prohlédneme například orchideje, kterých tu roste 11 druhů včetně těch nejvzácnějších. A na své si přijdou i milovníci fauny. Bílé stráně jsou považovány za nejteplejší místo v Českém středohoří, to nejchladnější je pro změnu na protějším Plešivci.
    14:05
    Božetice
     Mlýnské kolo se v Božeticích na říčce Smutné točilo už v 15. století. Mouka se s jeho přispěním vyráběla až do konce druhé světové války, pak hluk utichl. Nedávno ale areál znovu ožil, proměnil se dokonce v trojmuzeum. Můžeme tu nahlédnout do oblasti zemědělství a dozvědět se, co všechno přecházelo tomu, než se obilí mohlo přivézt do mlýna. Pak si připomeneme, jak vlastně fungoval klapáč. A taky život na něm. Zakladatel muzea Zdeněk Stejskal o tom ví hodně, protože právě tady kdysi sloužila jeho babička a později i maminka. Proto má taky pro tohle místo už léta velkou slabost. Bude nás zajímat třeba to, proč bývali krajánci vítanými hosty a co všechno leckdy zvládli vedle pomoci panu otcovi. Nezapomeneme ani na pečení chleba. Božetická pekárna bývala vyhlášená.
     18:19
     Hrad Nové Hrady
      Hrad Nové Hrady vyrostl už ve 13. století. U jeho zrodu stáli Vítkovci. Ač to dnes tak nevypadá, vystavěli ho na strategickém místě – ostrohu, který ale postupně zarostly stromy. Jejich sídlo v dalších staletích prošlo řadou proměn a úprav. Současnou podobu získalo za vlády Rožmberků. Poslední z nich Petr Vok pak nechal vybudovat úctyhodné opevnění. Zapomenout nesmíme ale ani na další majitele, šlechtický rod Buquoyů. Prvním zástupcem rodu v našich zemích byl císařský generál Karel Bonaventura, který se svými vojsky hrad na počátku 17. století dobyl. A zřejmě se mu zalíbil. Jeho potomci chrabrého muže připomínali v archivu kupříkladu torzem praporce z bojů či košili s prolitou krví. Pozornost si ale zaslouží i další příslušníci rodu, kteří prosluli výrobou skla.
      22:30
      Osoblažská úzkokolejka
       Romantickou projížďku po kolejích si dopřejeme v Jeseníkách, kde se v kopcích klikatí trať Osoblažské úzkokolejky. Dlouhá je něco málo přes dvacet kilometrů, přestože vzdušná vzdálenost mezi první a poslední stanicí – Osoblahou a Třemošnou – je o pořádný kus menší. Důvodem je prý to, že tehdejší předpisy povolovaly stavbu drah právě až nad dvacet kilometrů. Hlavním důvodem pro vybudování téhle byla na konci 19. století přeprava řepy do cukrovaru. Proto nebylo tím nejdůležitějším, jak rychle vlaky jezdí. Ani dnes nezvládnou víc než 40 kilometrů za hodinu. Na celé trati najdeme 102 oblouků, ale taky zajímavé zastávky. My vystoupíme ve Slezských Rudolticích a prohlédneme si tamní zámek. Kdysi se mu říkalo Slezské Versailles.
       26:57
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        31. července 2016

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám