4 minuty

12. června 2016

Část: Muzeum dýmek

Obsah dílu

Ještěd — Muzeum dýmek — Voděradské bučiny — Kostel Nanebevzetí Panny Marie — Lipenská přehrada — Výstava vah

Části dílu

01:21
Ještěd
Ještěd
    Dominantu severočeského Liberce Ještěd jsme společně navštívili už několikrát. Tentokrát si ji ale představíme z trochu jiné strany. Hora bývala pro místní i návštěvníky kraje vždycky významným orientačním bodem. Ale pro milovníky turistiky taky oblíbeným cílem výšlapů. Už na počátku minulého století mezi sebou členové místního německého horského spolku soutěžili, kdo se k vrcholu dostane víckrát. A někteří měli na svém kontě výstupů tisíce. Všichni známe vysílač, který vrchol Ještědu zdobí, ale přehlédnout bychom neměli ani kříž. Ten k těmto místům patří už po staletí. Zajímavý je i kámen, který byl kdysi vyznačením hranice mezi pozemky pánů Rohanů a Clam – Gallasů. Zastavíme se rovněž u jablůňky, která patří k nejvýš rostoucím ovocným stromům v Čechách.
    04:58
    Muzeum dýmek
    Muzeum dýmek
      Pokud máte rádi dýmky a taky práci se dřevem, určitě si přijdete na své v království Pavla Strakoše v Ostravě. Jejich výrobě se věnuje už roky. Prozradí nám, co je na celém díle to nejtěžší a vysvětlí nám, jak se od sebe liší různé typy. Třeba biliard se jmenuje rovná dýmka. Bent má naopak nástavec a náustek zahnutý nahoru. Pak existují ještě kupříkladu rhodesiany, které jsou hranaté nebo kulaté tvary zvané apple, jablíčka. Budeme sledovat, jak se takový nový kousek rodí. Na svém kontě má pan Pavel na tři stovky originálů a sám říká, že každé jeho dílo je jiné, protože je výsledkem ruční práce. Bude nás pochopitelně zajímat i to, co všechno je nutné dodržet, aby hotová dýmka fungovala, jak má a nedělala majiteli starosti.
      08:49
      Voděradské bučiny
      Voděradské bučiny
        Jen kousek za hranicemi hlavního města se ukrývá okouzlující kousek přírody. Voděradské bučiny se těší přísné ochraně, jsou národní přírodní rezervací. Přesto se jejich krásou můžou potěšit i turisté. Projít se jimi smějí pěšky, ale vyrazit můžou i na kolech. Provede je celá řada značených cest. Kdysi tu převládaly buky, duby, habry a javory. Obzvlášť dobře se zde dařilo jedlím, protože jejich dřevo lidi nepoužívali k topení. Mizet začaly až v 18. století, kdy se hodily jako stavební materiál. Putovat tudy můžete i po naučné stezce, která je dlouhá osm kilometrů a na informačních panelech se dozvíte spoustu zajímavostí. Třeba to, jaké rostliny v bučinách můžete vidět nebo jakým zástupcům živočišné říše se v nich zalíbilo. Ochuzeni nebudete ani o malý výlet do historie.
        12:38
        Kostel Nanebevzetí Panny Marie
        Kostel Nanebevzetí Panny Marie
          K chloubám města Most patří pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vyrostl po velkém požáru, který v roce 1515 poničil původní svatostánek i spoustu domů. Stavěl se bezmála celé století a je na něm na první pohled patrný vliv jihoněmeckých představitelů zmíněného slohu. Má jednu věž a jeho fasáda působí poněkud stroze. Je ovšem dílem vskutku monumentálním. Přesto měl i on namále. V sedmdesátých letech minulého věku totiž muselo celé staré město ustoupit zásobám uhlí. A stejný osud měl potkat i chrám. Jenže odborníci se ho jako vzácnou architektonickou památku rozhodli zachránit. Přesunout ho o necelý kilometr dál do bezpečí. Jak tahle nevídaná akce probíhala a co všechno muselo následovat, aby se svatostánek mohl znovu otevřít veřejnosti? I na to se zeptáme.
          16:53
          Lipenská přehrada
          Lipenská přehrada
            Teplé dny protkané slunečními paprsky lákají k vodě. A vydáme se k ní i my. Konkrétně k lipenské přehradě. Ale nečekejte žádné lenošení a vodní hrátky. Zvolíme originální formu odpočinku. Prozkoumáme nádrž a její okolí přímo z hladiny. Umožní nám to hausbót. Nejprve se přesuneme do míst, kde tohle vodní dílo zasahuje k rakouským sousedům. Pak se zastavíme u takzvaného Králičího ostrova. Asi tušíte, po kom dostal jméno. Ale my vám prozradíme ještě to, jak se na něj chlupáči dostali a proč jsme na ně zrovna my štěstí neměli. Pak si samozřejmě prohlédneme taky naši plovoucí chatku. Nabízí totiž všechno, co k romantickému putování potřebujeme. A pak se ještě dozvíme, co všechno můžeme podniknout v okolí, zavedeme vás třeba na Stezku korunami stromů.
            21:11
            Výstava vah
            Výstava vah
              Obec Hýskov nedaleko Berouna je místem, kde přišel na svět spisovatel František Nepil. Jeho dílo si připomeneme v rodném domě. Najdeme v něm taky výstavu vah. Všechny exponáty pocházejí ze sbírky milovníka těchto pomocníků hospodyněk, ale i obchodníků a řemeslníků Jiřího Krblicha. Ten už sice není mezi námi, ale o jeho poklady vzorně pečují manželka s dcerami. Prohlédnout si jich můžeme celou řadu, přesto je to jen část velké kolekce. Pan Jiří jich totiž za čtyři desítky let dokázal získat bezmála dvě a půl stovky. Těšit se můžete třeba na váhy kupecké nebo řeznické. Ale dozvíme se třeba i to, že méně běžné bývaly pružinové vyráběné v Anglii. Hojně naopak používaly naše babičky balanční, které pocházejí z Francie. Vznikly už v 17. století. A taky to, že spoustu svých pokladů si nadšený sběratel sám opravoval, a dokonce vyráběl zničené či chybějící části.
              25:01
              Soutěž
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Toulavá kamera - 19. června 2016
                Stopáž27 minut
                Další díl
                19. června 2016

                Přehled dílů

                1045 dostupných
                Toulavá kamera - 27. dubna
                Stopáž30 minut

                27. dubna

                Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře — Údolí Zlatého potoka — Winternitzova vila — Dudy bratrů Konrádyových — Krasíkov — Lesárium v Kostelci nad Černými lesy

                Poslední vysílání 27. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 20. dubna
                Stopáž29 minut

                20. dubna

                Poutní místo Hostýn — Slámové kraslice — Centrum Eden — Pašijový betlém — Pomlázky — Velikonoční poklady

                Poslední vysílání 20. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 13. dubna
                Stopáž29 minut

                13. dubna

                Hora Matky Boží — Okřídlené kraslice — Hrad Grabštejn — Prachovské skály — Námořníci českých zemí — Olomouc

                Poslední vysílání 13. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 6. dubna
                Stopáž30 minut

                6. dubna

                Zámek Jindřichův Hradec — Tajemná historie Prenetu — Motýlí dům Liberec — Katedrála Hradec Králové — Modely v lahvích — Velhartice

                Poslední vysílání 7. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 30. března
                Stopáž29 minut

                30. března

                Vyšehrad — Jaro v Podyjí — Moto-depo Čezeta Strakonice — Sankturinovský dům — Keramičky Vanda & Valerie — Expozice Jiřího Wolkera

                Poslední vysílání 31. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 23. března
                Stopáž29 minut

                23. března

                Jablonné v Podještědí — Zoo Na Hrádečku — Stezka Cech sv. Víta — Hrad Lichnice — Vitráže — Choceň

                Poslední vysílání 24. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 16. března
                Stopáž30 minut

                16. března

                Tachov — Okolí Milštejna — Muzeum čokolády v Táboře — Stezka Járy Cimrmana — Kovář Michal Jožák — Mladoboleslavský hrad

                Poslední vysílání 17. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 9. března
                Stopáž29 minut

                9. března

                Kolín — Tutanchamon — Křišťálový chrám — Plumlov — Kryt Denis — Komňa

                Poslední vysílání 10. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 2. března
                Stopáž29 minut

                2. března

                Hrzánský palác — Malá Úpa — Květná zahrada — Pelhřimovské brány — Řezbář z Vejprnic — Černovické vyhlídky

                Poslední vysílání 3. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 23. února
                Stopáž30 minut

                23. února

                Zámek Sychrov — Museum Fotoatelier Seidel — Naučná stezka Kolem Bradla — Stáje Chlumec — Masopust Nové Hrady — Hrad Oheb

                Poslední vysílání 24. 2. 2025 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám