29 minut

10. ledna 2016

Obsah dílu

Zbraslav — Půdní skrýš — Vlci — Kroměříž — Historický dřevěný nábytek — Arnošt Vojtěch

Části dílu

01:13
Zbraslav
  Zbraslav loni oslavila 900. výročí první zmínky o své existenci. Tehdy byla zanesena v listině knížete Vladislava I. jako majetek kladrubského kláštera. Společně si projdeme nejzajímavější památky a připomeneme si i časy, kdy na jednom z nedalekých vrchů stávalo rozlehlé keltské oppidum Závist. K nejstarším stavbám Zbraslavi patří kostelík sv. Havla, kde se dochovaly zbytky románského zdiva. S vládnoucím rodem Přemyslovců byl spjat klášter, který vyrostl v době Václava II. Dnes už ho tu nenajdeme, ale můžeme zavítat do kostela sv. Jakuba, který se stal místem posledního odpočinku kupříkladu matky Karla IV. Elišky Přemyslovny. Zapomenout nesmíme ani na sousední zámek a taky na různé zajímavé akce. Už déle než sto let se tu například jezdí automobilový závod vedoucí na Jíloviště.
  05:30
  Půdní skrýš
   Do Ústí nad Labem se vypravíme za neobvyklým pokladem. Je vzpomínkou na období po skončení druhé světové války. Když místní muzejníci připravovali výstavu o roce 1945, jako nečekaný dárek dostali zprávu o příběhu jedné rodiny z Libouchce. Obchodník Schlattner si tam postavil vilku, kterou ale musel po válce v rámci odsunu se svými nejbližšími opustit. Všichni věřili, že se jednou vrátí, proto si na půdě vytvořili skrýš a do ní pečlivě ukryli vše důležité. Nejen dokumenty, ale i předměty potřebné ke každodennímu životu. Návratu se nedočkali, ve vilce našla azyl mateřská škola. Až po desítkách let se ozval důchodce ze Stuttgartu Rudi Schlattner, který se v domě narodil, projevil přání skrýš otevřít. V krabicích historici našli spoustu zajímavostí a některé z nich přidali mezi exponáty chystané výstavy.
   09:42
   Vlci
    Ve volné přírodě touží potkat divoké předky našich domácích mazlíčků málokdo. My vás ale zavedeme do míst, kde se setkání s vlky bát nemusíte a můžete se o nich dozvědět spoustu zajímavostí. Přiblížit zájemcům svět obávaných tvorů se rozhodli v Srní na Šumavě. Víte třeba, že tak trochu můžou za vznik známého rčení „kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“? Nebo to, že narazit na ně v lese je velmi výjimečnou událostí? Jsou totiž tak obezřetní a z nás lidí mají takovou hrůzu, že se vlastně schovávají. O jejich pohybu se odborníci po celé republice dozvídají především z fotopastí. My si je nejprve prohlédneme na záběrech natočených v takřka tříhektarovém výběhu a pak je budeme sledovat z lávky nad jejich citlivě vybudovaným domovem.
    13:57
    Kroměříž
     K zajímavostem Kroměříže nepatří jen zámek a jeho zahrady. O tom vás přesvědčíme při prohlídce zařízení bývalé arcibiskupské vodárny. Dozvíme se, kdy a kdo ji nechal vybudovat i to, že v počátcích fungovala v arcibiskupském mlýně. Až později, poté, co klapáč opakovaně vyhořel, se dočkala nového pohonu. Nejprve se činily stroje na plyn, které za pár let nahradily ty elektrické. A ty ji poháněly až do roku 1963, kdy byl její provoz ukončen. Voda z ní byla rozváděna třemi větvemi. První dodávala vláhu do podzámecké zahrady i rybníka, druhá zásobovala pivovar a třetí nenechala odvést do šrotu, nýbrž zrestaurovat, a tak ho můžou zájemci obdivovat dodnes.
     18:18
     Historický dřevěný nábytek
      Předměty po našich prababičkách či babičkách v nás většinou probouzejí nostalgii a navozují atmosféru starých časů. Učarovaly i Petru Rodkovi ze Slavonic. Už od mládí toužil po tom věnovat se opravám historického dřevěného nábytku. Vyučil se truhlářem a společně s kamarády ve volném čase zkoušeli, co všechno zvládnou dát dohromady. V devadesátých letech si našel práci v Rakousku a tam už se vzácným kouskům mohl věnovat naplno. A když začaly starožitnosti lákat i Čechy, otevřel si ve Slavonicích dílnu. Tou už prošly stovky různě starých kousků, které potřebovaly nejen vrátit zašlý lesk, ale třeba taky opravit rozbité či chybějící části. Dozvíme se, které patřily k nejvzácnějším i to, co všechno takové záchranné práce obnášejí.
      22:19
      Arnošt Vojtěch
       Rod Harrachů jsme si připomněli už několikrát. Tentokrát se budeme věnovat Arnoštu Vojtěchovi, trochu neprávem opomíjené postavě naší historie. Narodil se v roce 1598 a jako druhorozený syn svých rodičů byl podle dobových pravidel předurčen k duchovní cestě. Už ve svých pětadvaceti letech se stal pražským arcibiskupem. V pořadí třináctým. Korunoval tři české krále, dvě královny, třikrát volil papeže a byl dokonce jediným horkým kandidátem na papeže z českých zemí. Jeho život i dobu si připomeneme na výstavě v Jilemnici, na níž je k vidění řada unikátních exponátů. Dozvíme se, co všechno bylo jeho úkolem a jak složitá byla doba jeho služby. Byl mimo jiné zajat Švédy. A prozradíme vám i to, že byl velkým mecenášem umění a prosazoval vzdělání.
       26:35
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        17. ledna 2016

        Přehled dílů

         
        Video nelze z licenčních důvodů přehrát
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám