Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Kamenice

Kamenice Historie Kamenice se začala psát už někdy ve 12. století, kdy kraj kolonizovali mniši z třebíčského kláštera. V té době taky pravděpodobně vyrostl románský kostel svatého Jakuba Většího. Ten byl později přestavěn v duchu gotiky, ale přesto se dochovalo několik prvků, které nejstarší časy připomínají. Po prohlídce ostrožny, kde stával, sestoupíme do městečka. I v něm nás čeká několik zajímavostí. K největším patří tvrz na náměstí, kterou po roce 1558 postavil Burian Osovský z Doubravice. Do minulosti sídla, na kterém pobývala i sestra Albrechta z Valdštejna, nás zavede expozice v jejím interiéru. V ní se seznámíme rovněž s nejslavnějšími místními rodáky. Jedním z nich je Mistr Jakub z Kamenice, který provedl první doloženou pitvu u nás.

MapaKamenice
videoKamenice
...
video video

Kamenice

Centrum Eden

Centrum Eden V Bystřici nad Pernštejnem váz pozveme do ráje. Centrum Eden vyrostlo v areálu bývalého školního statku a azyl našlo i v bývalém zámečku Mitrovských. V jednotlivých částech nahlédneme do časů minulých. Dozvíme se vše podstatné o řemeslech, která sloužila k obživě našim předkům, o půdě a jejím využití. V jednotlivých staveních dokonce budeme mít šanci sledovat řemeslníky při práci a udělat si představu, co všechno obnášela. Nahlédneme taky do prostor, v nichž žilo zdejší panstvo. V zámečku najdeme dobové vybavení, ale rovněž spoustu zbraní, protože Vladimírové Mitrovští byli náruživými lovci. A možná ještě raději hodovali, což se prý projevovalo i na jejich figuře.

MapaCentrum Eden
videoCentrum Eden
...
video video

Centrum Eden

Stádlecký řetězový most

Stádlecký řetězový most Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o stádleckém řetězovém mostě, nenechte si ujít jeho prohlídku. Jedná se totiž o opravdový unikát, který byste jinde v Evropě hledali marně. Vyrostl v letech 1847 až 1848 v Podolsku, jeho vybudování bylo svěřeno známému podnikateli Vojtěchu Lannovi. Na svém původním místě vydržel až do napouštění Orlické přehrady. Pak byl rozebrán, zakonzervován a uložen. Po deseti letech pro něj odborníci našli nový domov. A tak postupně znovu vyrostl v obci Stádlec. Důkladně ho prozkoumáme, abychom věděli, v čem je vlastně výjimečný. Nosnou konstrukci stavby dlouhé víc než 147 metrů a široké bezmála metrů sedm tvoří čtyři řetězy spojené do dvojic.

MapaStádlecký řetězový most
videoStádlecký řetězový most
...
video video

Stádlecký řetězový most

Památník Vojna

Památník Vojna Temné časy naší nedávné historie si připomeneme na Příbramsku v areálu Památníku Vojna. Právě tady fungoval tábor, v němž si svůj trest odpykávali v polovině minulého století političtí vězni. Čekaly je tu velmi kruté podmínky. Společně nahlédneme do ošetřovny, ale taky do bunkru neboli takzvané korekce, tedy kobky o velikosti 11,5 metrů čtverečních, vysoké okolo 170 cm. Někdy v ní pobývalo i 20 osob najednou a rozhodně ne jen pár minut. Dozvíme se, že tady vězni i fárali do podzemí, kde se těžily uranové rudy. V areálu najdeme mimo jiné expozici věnovanou jejich dobývání i využití. Řada odsouzených se odsud vrátila s podlomeným zdravím a někteří vůbec nepřežili.

MapaPamátník Vojna
videoPamátník Vojna
...
video video

Památník Vojna

Na kole z Dolních Břežan

Na kole z Dolních Břežan Byť se venku už výrazně ochladilo, dopřejeme si ještě výlet v sedle kola. Vyrazíme z Dolních Břežan a naší první zastávkou bude místo, kde kdysi stávalo významné keltské hradiště, tedy oppidum. Závist byla nepřetržitě osídlena sedm tisícovek let, takže není divu, že tu archeologové objevili spoustu zajímavých předmětů. Repliky některých z nich jsou vystaveny v expozici, v níž naše putování začneme. Tam si uděláme představu o tom, jak hradiště vypadalo. Na samotném vrchu, kde se nacházelo, už po něm nezůstalo ani památky. Ale přesto stojí za to věnovat mu chvíli času. Obdivovat můžeme i krásnou okolní přírodu. A zastavíme se navíc u zámku v nedaleké části Prahy – na Zbraslavi.

MapaNa kole z Dolních Břežan
videoNa kole z Dolních Břežan
...
video video

Na kole z Dolních Břežan

Foukané vánoční ozdoby

Foukané vánoční ozdoby Je nejvyšší čas začít se chystat na Vánoce. A tak trochu slavnostní atmosféry nasajeme v Jičíně. Pokud hledáte inspiraci pro ozdobení vánočního stromku, v tomhle ráji skleněných koulí a jiných tvarů určitě nějakou najdete. Dozvíme se, co velí módní trendy pro blížící se svátky, ale nahlédneme i do kolekce, kterou tu chystají na rok příští. Ozdoby ze zdejší dílny okouzlily rovněž řadu významných osobností, líbily se dokonce například princi Charlesovi nebo Hillary Clintonové. A bude nás zajímat taky to, jak se vyrábějí. Vezmeme to hezky od foukání, přes další úpravy až do království malířek, které tu ručně tvoří zdobné dekory. A zjistíme, co tu vymysleli pro naše nejmenší.

MapaFoukané vánoční ozdoby
videoFoukané vánoční ozdoby
...
video video

Foukané vánoční ozdoby

Stopáž29 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD