Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Údolím řeky Brtnice

Údolím řeky Brtnice Na Vysočině se vydáme na výlet malebným údolím říčky Brtnice. Vyrazíme ze stejnojmenného městečka a budeme si užívat nejen krásné přírody. Dozvíme se, na jaké vzácné rostliny a živočichy bychom tu při troše štěstí mohli narazit. Připomeneme si taky to, kdy tenhle kraj objevili trampové a jak celá oblast málem skončila pod hladinou plánované přehrady. A vydáme se ještě ke zřícenině jednoho z nejstarších moravských hradů Rokštejna. V době, kdy se připravovala stavba přehrady, která by pohltila i ji, tu proběhl rozsáhlý archeologický výzkum. Byla při něm například objevena kostra novorozence, který se stal zřejmě takzvanou stavební obětí, jež měla chránit hrad. A dozvíme se rovněž, že podle pověsti na něm má být ukrytý poklad.

MapaÚdolím řeky Brtnice
videoÚdolím řeky Brtnice
...
video video

Údolím řeky Brtnice

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků Ke specialitám české kuchyně patří olomoucké tvarůžky. Na Hané se vyráběly už v 15. století a prodávaly se prý hlavně na olomouckých trzích. Tak taky přišly ke svému jménu. V roce 1876 do nedalekých Loštic přišel z Brém punčochář Josef Wessels se svým synem Aloisem. Jejich zboží ale nešlo na odbyt, a tak se začali poohlížet po jiném artiklu. A zaujaly je právě tvarůžky. V Lošticích tedy zavedli jejich výrobu ve velkém. Všechno tehdy fungovalo na principu ruční práce, až o několik generací později začaly pomáhat stroje. A loštická firma začala dobývat trh nejen v naší zemi. Celou historii továrny představuje zájemcům muzeum, které je tvarůžkům věnováno. Vyrostlo, jak jinak, v Lošticích. Návštěvníci si v něm můžou taky vyzkoušet, jak výroba v počátcích probíhala.

MapaMuzeum Olomouckých tvarůžků
videoMuzeum Olomouckých tvarůžků
...
video video

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Bojanovsko

Bojanovsko V Železných horách budeme tentokrát putovat oblastí Bojanovsko. K jejím největším chloubám patří Sečská přehrada, ale taky malebná krajina podél řeky Chrudimky. Na své si tu přijdou i milovníci staré architektury. Nalézt tipy na výlety v okolí všem příchozím pomůže rodinné vesnické muzeum v Kovářově, malé vesničce se zhruba stovkou obyvatel. Přibližuje život lidí v kraji, ale taky různé zajímavosti. Inspirací se jeho expozice stane i pro nás. Zavítáme například do Hrbokova, kde se pyšní opravdu nevídanou výzdobou kostela. Malíř Vojmír Vokolek na stěnách v polovině minulého století zachytil život tehdejších obyvatel včetně místního faráře. Do svatostánku zavítáme i v nedalekém Bojanově. K jeho ozdobám patří pro změnu varhany a barokní freska.

MapaBojanovsko
videoBojanovsko
...
video video

Bojanovsko

Královská obora

Královská obora Víte, kam chodili čeští králové nabírat síly, když neměli čas prchnout pryč z hlavního města? Už od časů Přemysla Otakara II. do Královské obory, dnešní Stromovky. A řada z nich tu zanechala své nesmazatelné otisky. Založil ji zřejmě už zmiňovaný král železný a zlatý, poprvé je v historických pramenech uváděná v souvislosti s Janem Lucemburským. Vladislav Jagellonský tu nechal vybudovat lovecký hrádek a Rudolf II. zase založit obrovský rybník a pro jeho zásobování vodou vyhloubit štolu. Až na konci 19. století se brány obory otevřely obyčejným Pražanům. Tehdy si Václav Šlechta pronajal letohrádek a otevřel v něm restauraci. A ve Stromovce se tehdy předváděly i různé technické novinky, začala tam dokonce jezdit tramvaj. Oblíbeným výletním místem je bývalá Královská obora dodnes.

MapaKrálovská obora
videoKrálovská obora
...
video video

Královská obora

Sedlář

Sedlář Sedlářské řemeslo má dlouhou tradici. Vzniklo v době, kdy naši předci začali využívat zvířata při hospodaření i k jízdě. A potřebovali vyrábět postroje a sedla. Jejich podoba i pracovní postupy se za staletí hodně změnily, nejvíc pravděpodobně v 19. století, kdy i do téhle práce začaly pronikat stroje a modernější technologie. Lubomír Jelínek z Hanušovic ovšem dává přednost postupům, které používali dávní mistři oboru. Sedlářem se vyučil, ale to mu nestačilo, a tak vyhledával zkušené kolegy, kteří by mu předali své poznatky z praxe. Žádné stroje v jeho dílně nenajdete, všechno dělá ručně. Vybavení koňům šije pěkně na míru, aby jim dokonale pasovalo a nikde netlačilo. Jeho dílo si zájemci můžou prohlédnout třeba v hřebčíně v Kladrubech nad Labem, pro který vyrobil postroje pro císařské osmispřeží.

MapaSedlář
videoSedlář
...
video video

Sedlář

Horní Albeřice

Horní Albeřice Horní Albeřice mají historii dlouhou už víc než sedm set let, což je řadí k nejstarším obcím v našich nejvyšších horách. Ale až na počátku 19. století místní obyvatelé přišli na to, že se jejich kraj pyšní bohatstvím v podobě vápence. Nejprve se pustili do jeho těžby, kterou dodnes připomíná několik povrchových lomů. A pak u nich vystavěli pece, kde vytěžený materiál pálili. Do dnešních časů se dochovala jen jedna, která ale dlouho chátrala. Před několika lety se dočkala záchrany a dokonce i dřevěné nástavby. V té našlo azyl malé muzeum, které připomíná život lidí ve zdejším kraji. I to, že na konci 19. století tu žila víc než tisícovka německy mluvících obyvatel. Po jejich poválečném odsunu pak obec osiřela. Prozradíme vám, kdo se tehdy zasloužil o to, že znovu ožila.

MapaHorní Albeřice
videoHorní Albeřice
...
video video

Horní Albeřice

Stopáž30 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD