30 minut

6. září 2015

Obsah dílu

Zámek Růžkovy Lhotice — Kovář — Naučná stezka kolem Slapské přehrady — Krušlovský včelín — Zámek Holešov — Garden Park

Části dílu

01:28
Zámek Růžkovy Lhotice
  Na zámku v Růžkových Lhoticích si připomeneme celou řadu známých osobností hudebního světa, které pobývaly v tamním kraji. Začneme Bedřichem Smetanou, který tu prožil část svého dětství a dospívání. V expozici nazvané Kraj tónů najdeme například klavír, na kterém koncertoval v 16 letech. A taky se dozvíme, jak tu rodina žila. Nezůstaneme ale jen u Smetanových. V nedalekých Louňovicích se narodil skladatel Jan Dismas Zelenka, který svou tvorbou ovlivnil kupříkladu i Johanna Sebastiana Bacha. A na zámečku v Souticích se v roce 1913 připravovala pěvkyně Ema Destinová na roli Libuše a taky tam prožila jedno ze svých milostných vzplanutí. Tím ovšem výčet hvězd hudebního nebe spojených s okolím Růžkových Lhotic nekončí. Ale připomeneme si samozřejmě i historii zámku.
  05:46
  Kovář
   Leo Pivoňka proměnil bývalou maštal na statku z konce 19. století v obci Kšely u Českého Brodu v kovárnu. Ta je jeho královstvím. Černé řemeslo ho lákalo od dětství, první svůj kousek ukoval už ve 14 letech a v oboru se taky vyučil. Pod jeho rukama se s pomocí ohně ze železa rodí různé ozdobné stojany, zahradní nábytek, ale samozřejmě taky zbraně. Nejprve si Leo všechno nakreslí, aby si udělal představu, jak budou hotové výtvory asi vypadat. Při vlastní výrobě se mu pak občas hodí pomocník. A tak se jeho parťákem stává desetiletý syn Toník, který už taky zkouší vymýšlet vlastní výtvory. Chvíli se budeme Leovi koukat pod ruce. Dozvíme se, jak vyrábí třeba nože i čím zdobí jejich rukojeti. Rád používá přírodní materiály, například paroží, buvolí či antilopí rohy.
   09:59
   Naučná stezka kolem Slapské přehrady
    Krajinou kolem Slapské přehrady se tentokrát projdeme po naučné stezce Drbákov – Albertovy skály. Nenechte se zmást tím, že měří jen necelých osm kilometrů, vaši fyzičku rozhodně prověří. Vede totiž poměrně náročným terénem plným různých stoupání, čekají vás schůdky, i místa, kde se musíte přidržovat řetězů. Nicméně odměnou vám budou krásné výhledy na hladinu Vltavy i na její protější břeh. Stezku začal budovat už v polovině minulého století místní občan Karel Bartůněk. Sám a bez pomocníků v podobě strojů. Pokračovatele našel ve Františkovi Veselém, který trasu ještě zdokonalil a pečoval o ni. Po procházce skalami se pak přesuneme ke zřícenině větrného mlýna, který býval největším v Evropě. A prozradíme vám pověst, která se k němu váže.
    14:06
    Krušlovský včelín
     Josef Mach z Krušlova v Pošumaví byl celý život zapáleným včelařem. Svůj první roj si přinesl od učitele ze školy, ale tatínek jeho nadšení nesdílel a spálil mu ho. Nicméně lásku k pracovitému hmyzu zničit v synkovi nedokázal. A ta přivedla mladého Josefa i k řezbařině. Začal pro své včelky vyrábět a zdobit úly. Na vojně si pak vymyslel neobvyklé dílo a nazval ho pracovně „můj sen“. A posléze ho začal realizovat. Celkem je unikátní včelín dlouhý 25 metrů a skládá se z 68 úlů. Nechybí ani stáčírna. Josef Mach se neoženil, nechodil s kamarády do hospody na pivo a nepořídil si ani televizi. V létě hospodařil a v zimě pracoval s dřevem a tvořil. Společně si prohlédneme nejen zdobení jednotlivých úlů, ale taky poznámky na nich a pomůcky, které nadšenému včelaři sloužily.
     18:27
     Zámek Holešov
      V Holešově se vypravíme na zámek. V barokním sídle ale nebudeme obdivovat historické komnaty, nýbrž zavzpomínáme na Zdeňka Buriana. U příležitosti kulatého výročí jeho narození tu totiž připravili výstavu plnou unikátů. Některá autorova díla se tu veřejnosti představují úplně poprvé, k vidění je tu i nejrozsáhlejší dosud vystavená kolekce ilustrací k mayovkám, Ujít si ale nenecháme ani procházku zámeckou zahradou. Budovat ji začali v 17. století, později se dočkala úpravy ve francouzském stylu a přibyla soustava kanálů ve tvaru Neptunova trojzubce. Můžete si tu dopřát i plavbu na lodičce s krásným výhledem na zámek. A minout byste neměli ani altánek, který je součástí zahrady. Kdysi sloužil k odpočinku panstva, v polovině minulého století se proměnil v observatoř.
      22:43
      Garden Park
       Jen kousek od Prahy si užijeme klidu a ticha, které ruší jen šumění větví ve větru a občasné šplouchnutí rybích ploutvíc. Naším cílem bude Garden park v Jenči. Těšit se můžeme na nejrůznější květy, k letním návštěvnickým favoritům patří samozřejmě růže. Najdeme tu ale i několik desítek let staré okrasné a ovocné stromy. A taky soustavu jezírek. Vodou je napájí Jenečský potok a zahlédneme v nich třeba kapry nebo amury. Bude nás samozřejmě zajímat i to, jak a proč park vznikl a kdo se na jeho vytvoření podílel. Původně byl zdejší terén rovinatý, při úpravách tu ale vyrostly i kopečky, z nichž se můžeme porozhlédnout po kraji. Uvidíme Kladno, část Prahy, ale taky třeba Milešovku. A dobrou zprávou je, že tu pro návštěvníky chystají i spoustu novinek.
       26:53
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        13. září 2015

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        16. června

        Lány — Býčí skála — Roprachtice — Číhošť — Botanická zahrada — Vidly

        16. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        9. června

        Šumperk — Chlumská hora — Chovatelka kudlanek — Karlův hrádek — Brněnské pověsti — Kunvald

        9. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        2. června

        Hrad Houska — Pernštejnské rybníky — Jízdárna Světce — Rytí skla — Semněvice — Arnoldova vila

        2. 6. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        26. května

        Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

        26. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        19. května

        Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

        19. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž30 minut

        12. května

        Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

        12. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        5. května

        Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

        5. 5. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        28. dubna

        Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

        28. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        21. dubna

        Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

        21. 4. 2024 na ČT1
        Stopáž29 minut

        14. dubna

        Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

        14. 4. 2024 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám