Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Hospital Kuks

Hospital Kuks Hospital Kuks určitě není potřeba příliš představovat. Zdejší lékárna U granátového jablka zřízená v roce 1743 je druhou nejstarší památkou svého druhu u nás. Najdeme v ní řadu zajímavých ingrediencí, které se tehdy používaly. Například draží krev, liščí plíce nebo račí oko. Prohlédneme si ale i další místa areálu a připomeneme taky muže, který stál u jeho zrodu. Hrabě Špork na počátku 18. století vybudoval nejprve zámek s lázněmi a pak taky špitál pro vysloužilé a raněné vojáky. Zatímco v zámeckých sálech i lázeňských prostorách bylo rušno jen za života zakladatele, hospital sloužil až do konce druhé světové války. V areálu najdeme dodnes řadu unikátních uměleckých děl, například 24 alegorií ctností a neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna nebo nástěnné malby nazvané Tance smrti.

MapaHospital Kuks
videoHospital Kuks
...
video video

Hospital Kuks

Baráčníci

Baráčníci O Baráčnících slyšel někdy v životě nejspíš každý z nás. Málokdo ale ví, kdy vznikli a jak přišli ke svému jménu. Odpovědi na tyhle otázky najdeme při návštěvě v Kolíně. Vydáme se na výpravu proti proudu času, do druhé poloviny 19. století. Spolek Baráčníků založili místní mladíci v roce 1873 a tenhle akt by se dal považovat spíš za recesi než promyšlený počin. První členové se scházeli v hospodě pojmenované Baráček a podle ní taky spolek dostal své jméno. Hostinec už sice dávno nestojí, ale Baráčníci fungují dodnes. Jedním z jejich cílů je kupříkladu péče o tradiční lidové kraje. Potkat je můžete na různých národopisných akcích, které udržují při životě staré zvyky. A dozvíme se taky, že díky nim se pořád tančí takzvaná Česká beseda.

MapaBaráčníci
videoBaráčníci
...
video video

Baráčníci

Zdobené svíčky

Zdobené svíčky Uklidňující plamen svíčky máme rádi snad všichni. Zpříjemňuje nám sváteční chvíle. A protože jsou svíčky víc než zdrojem světla dekorací, vymýšlejí jejich výrobci nejrůznější zdobení. Neobvyklý způsob používá Jaroslav Krušina ze Sendražic na Královéhradecku. Před deseti lety ho manželka seznámila s ubrouskovou technikou a on se jí věnuje dodnes. Tenhle způsob zkrášlování je starý zhruba sto let. Nejprve se používalo plátýnko, to pak nahradily ubrousky. Jaroslav ročně nejrůznějšími motivy ozdobí na dvanáct tisíc krasavic a má i speciální fígl pro všechny, kterým bylo líto je zapálit. Prozradí nám taky, jak s parafínem, který na výrobu používá, pracuje, co je nejdůležitější a na co musí dávat největší pozor, aby se dílo podařilo.

MapaZdobené svíčky
videoZdobené svíčky
...
video video

Zdobené svíčky

Hornický skanzen

Hornický skanzen V Krkonoších se těžívala železná ruda. I na Žacléřsku, kde na ni v 15. století navázalo dobývání uhlí. Do časů, kdy tu horníci tenhle poklad ze země získávali, se vrátíme při prohlídce skanzenu v Žacléři. Vidět v něm můžeme, jak vypadal povrchový důl a dochovaly se i některé budovy. Nejstarší je ta s těžní věží. Uhlí se nejdřív používalo v kovárnách, nejvíc se ho tu ale vytěžilo v 19. století, kdy v okolí fungovaly textilky a sklárny. V areálu najdeme i vybavení, které havířům sloužilo v druhé polovině minulého století. Nahlédneme kupříkladu do strojovny, odkud řídili mimo jiné dopravu lidí v těžních klecích do šachty. Dozvíme se tu taky, jak se z hlubin dostával pryč vzduch, který už byl nedýchatelný a prohlédneme si i některé nálezy z doby mnohem starší.

MapaHornický skanzen
videoHornický skanzen
...
video video

Hornický skanzen

Cesta křížů

Cesta křížů Cestou křížů se vydáme na výstavě v muzeu v Šumperku. Otevřena byla v době Velikonoc, takže si na ní samozřejmě připomeneme vše podstatné o těchto křesťanských svátcích. Pak se ale budeme věnovat hlavně unikátní sbírce devadesáti křížů s Ježíšem, které shromáždili za dvacet let manželé Hojgrovi z Hrabové u Zábřehu. Vyrobili je v období od 16. do 20. století zdatní řezbáři i lidoví umělci. Většina z nich zdobila domácnosti, protože v nich dřív kříže mívaly své nezastupitelné místo. Dozvíme se, že v Kristově době bývalo ukřižování nejhorší a nejvíc ponižující smrtí a taky to, jak si jeho smrt připomínali přívrženci nové víry v počátcích, kdy bývali ještě pronásledováni. Zajímat nás bude i to, jak v různých obdobích mučednickou smrt ztvárňovali umělci.

MapaCesta křížů
videoCesta křížů
...
video video

Cesta křížů

Okolí města Zbiroh

Okolí města Zbiroh Z města Zbiroh vyrazíme na procházku do okolních lesů. Nejprve se zastavíme u Čertovy skály, která je podle pověsti spojena se sázkou rybáře s pekelníkem. Pak vyšlápneme na vrch Světovina, odkud je prý nejkrásnější výhled po okolních lesích a uvidíme i nejvyšší vrch Křivoklátska Těchovín. Právě tady prý byly v 19. století objeveny zbytky pohanského pohřebiště. Pak si prohlédneme půl druhé stovky starých jalovců, které se dochovaly v místech, kde se dřív pásaly krávy a nemineme ani přírodní rezervaci V horách, v níž roste nejvíc tisů červených v Čechách. Napočítali bychom jich tu víc než tři tisícovky. Mimochodem z jejich dřeva se dřív vyráběly luky a kuše. A na závěr si připomeneme, že nejslavnějším zbirožským rodákem je básník Josef Václav Sládek. Zajdeme ke studánce, která nese jeho jméno.

MapaOkolí města Zbiroh
videoOkolí města Zbiroh
...
video video

Okolí města Zbiroh

Stopáž29 minut
Rok výroby 2015
 P ST HD