29 minut

11. leden 2015

Obsah dílu

Poděbrady — Ralsko — Řezbář — Pavilon skla — Chebsko — Varhany

Části dílu

01:16
Poděbrady
  Poděbrady máme všichni nejspíš spojené s vyhlášenými lázněmi a taky s českým králem v éře pohusitské. Jiřího z Poděbrad si ve městě můžeme připomenout už na náměstí, na kterém najdeme jeho velkou jezdeckou sochu z dílny Bohuslava Schnircha. Ještě víc se ale dozvíme při návštěvě Památníku krále Jiřího. V jeho prostorách budeme obdivovat nástěnné malby v hradní kapli, ale taky řadu vzácností dokumentujících časy vlády jediného českého krále nekrálovské krve. Podrobněji se seznámíme s projektem mírové organizace, který navrhl. Pokud vás zajímá, co stálo u zrodu této myšlenky, prozradíme vám to. V expozici ale nechybějí ani kopie několika rukopisů. Zároveň nahlédneme do historie města, které rod, z něhož král Jiří pocházel, hodně ovlivnil.
  05:36
  Ralsko
   Vrch Ralsko je sice dominantou krajiny v okolí města se stejným jménem, ale milovníci turistiky a přírody ho dlouho mohli obdivovat jen z dálky. Byl totiž součástí vojenského prostoru, v němž postupně pobývaly Československá a pak Sovětská armáda. Zapovězen tak zájemcům zůstal i vstup do středověkého hradu, který zdobí jeho vrchol. My si společně bývalé šlechtické sídlo prohlédneme a bude nás zajímat, co nového přinesl nedávný archeologický výzkum a co tu do budoucna chystají pro návštěvníky. Prozkoumáme taky jeho okolí. Do kraje se podíváme z vyhlídky, kterou ve Vranovských skalách nechal manžel vybudovat jako dárek k narozeninám pro hraběnku Juliane Harting. A prohlédneme si i další místa pískovcových skal.
   09:49
   Řezbář
    Betlém, který vytvořil Matyáš Bernard Braun v první třetině 18. století, patří k oblíbeným turistickým cílům v okolí Kuksu. Tahle nevídaná přírodní galerie soch a plastik se stala taky inspirací pro řezbáře Leoše Pryšingera. Poprvé tuhle parádu viděl už v šesti letech, a když se o hodně let později dostal k řezbářskému řemeslu, rozhodl se zvěčnit jeho podobu ve dřevě. Ale samozřejmě v menší velikosti. Pořádně si celý Braunův betlém změřil a pustil se do výroby. Dílo v přírodě samozřejmě v průběhu času dostalo pořádně zabrat, a tak musel trochu popustit uzdu fantazii. Na svém betlému znázornil, jak ten Braunův nejspíš vypadal v době vzniku. Prozradí nám, co všechno realizace tohohle nápadu obnášela a co se při ní dozvěděl o díle slavného sochaře.
    14:08
    Pavilon skla
     Vyprávět o slávě šumavských skláren je takřka nošením dříví do lesa. Nicméně my si v Klatovech v tamním Pavilonu skla připomeneme jednu z nejúspěšnějších. Založil ji Johann Lötz v Klášterském Mlýně u Rejštejna před dvěma stovkami let. Největší úspěchy ale zdejší výrobky slavily kolem roku 1900. Secesní sklo z Klášterského Mlýna se tehdy prodávalo v luxusních obchodech v Paříži, Londýně i New Yorku. A mít doma nějaký takový skvost bylo mezi bohatými lidmi projevem vybraného vkusu. Jenže tyhle časy už připomínají jen prázdné prostory bývalé huti. Zařízení se v osmdesátých letech přesunulo do bavorského skanzenu. V Pavilonu skla budeme obdivovat vzácné kousky, které pocházejí ze soukromé sbírky a nutno dodat, že ze sbírky velmi ojedinělé.
     18:30
     Chebsko
      Víte, kterému místu se až do druhé světové války říkalo Egerland? Najdete ho na česko-německém pomezí a společně se tam vypravíme. Naše putování začneme u barokní Lorety v Hroznatově na Chebsku. Na její stavbě se podílel i legendární stavitel Kryštof Dientzenhofer. K pokladům, které můžeme v areálu obdivovat, patří černá Madona z lipového dřeva. Za minulého režimu měla ale namále. A přitom prý dokáže uzdravovat. Nahlédneme taky za hranici, kde se v zajímavé expozici v městečku Marktredwitz přesvědčíme o vyhlášené šikovnosti řezbářů na naší i německé straně. A po návratu domů se necháme ještě okouzlit starými statky a hrázděnkami, které se dochovaly a dočkaly nového kabátu.
      22:42
      Varhany
       Tóny varhan nás potěší při návštěvě v Zásadě. V rodině Žloutkových totiž dorostla už třetí generace varhanářů. Prohlédneme si některé nástroje, které se narodily a rozezněly pod rukama zakladatele tradice Bohumila Žloutka. Představí nám je jeho syn a vnuk, taky Bohumilové, kteří o ně pečují a samozřejmě i vyrábějí nové. Dovolí nám nahlédnout a prozradí, jak se vlastně tenhle nástroj rodí. Co všechno je zapotřebí k tomu, aby jeho hudba mohla rozdávat radost. Prozradíme vám, jak vznikají píšťaly a co vlastně při hraní rozhoduje o tom, které z nich se dostanou ke slovu. A čeká nás taky jeden unikátní kousek. Nejstarší z Bohumilů se totiž po přestěhování do podhůří Jizerek zamiloval do skla a to dostalo prostor i při jeho práci.
       26:54
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        18. leden 2015

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám