29 minut

11. leden 2015

Obsah dílu

Poděbrady — Ralsko — Řezbář — Pavilon skla — Chebsko — Varhany

Části dílu

01:16
Poděbrady
    Poděbrady máme všichni nejspíš spojené s vyhlášenými lázněmi a taky s českým králem v éře pohusitské. Jiřího z Poděbrad si ve městě můžeme připomenout už na náměstí, na kterém najdeme jeho velkou jezdeckou sochu z dílny Bohuslava Schnircha. Ještě víc se ale dozvíme při návštěvě Památníku krále Jiřího. V jeho prostorách budeme obdivovat nástěnné malby v hradní kapli, ale taky řadu vzácností dokumentujících časy vlády jediného českého krále nekrálovské krve. Podrobněji se seznámíme s projektem mírové organizace, který navrhl. Pokud vás zajímá, co stálo u zrodu této myšlenky, prozradíme vám to. V expozici ale nechybějí ani kopie několika rukopisů. Zároveň nahlédneme do historie města, které rod, z něhož král Jiří pocházel, hodně ovlivnil.
    05:36
    Ralsko
      Vrch Ralsko je sice dominantou krajiny v okolí města se stejným jménem, ale milovníci turistiky a přírody ho dlouho mohli obdivovat jen z dálky. Byl totiž součástí vojenského prostoru, v němž postupně pobývaly Československá a pak Sovětská armáda. Zapovězen tak zájemcům zůstal i vstup do středověkého hradu, který zdobí jeho vrchol. My si společně bývalé šlechtické sídlo prohlédneme a bude nás zajímat, co nového přinesl nedávný archeologický výzkum a co tu do budoucna chystají pro návštěvníky. Prozkoumáme taky jeho okolí. Do kraje se podíváme z vyhlídky, kterou ve Vranovských skalách nechal manžel vybudovat jako dárek k narozeninám pro hraběnku Juliane Harting. A prohlédneme si i další místa pískovcových skal.
      09:49
      Řezbář
        Betlém, který vytvořil Matyáš Bernard Braun v první třetině 18. století, patří k oblíbeným turistickým cílům v okolí Kuksu. Tahle nevídaná přírodní galerie soch a plastik se stala taky inspirací pro řezbáře Leoše Pryšingera. Poprvé tuhle parádu viděl už v šesti letech, a když se o hodně let později dostal k řezbářskému řemeslu, rozhodl se zvěčnit jeho podobu ve dřevě. Ale samozřejmě v menší velikosti. Pořádně si celý Braunův betlém změřil a pustil se do výroby. Dílo v přírodě samozřejmě v průběhu času dostalo pořádně zabrat, a tak musel trochu popustit uzdu fantazii. Na svém betlému znázornil, jak ten Braunův nejspíš vypadal v době vzniku. Prozradí nám, co všechno realizace tohohle nápadu obnášela a co se při ní dozvěděl o díle slavného sochaře.
        14:08
        Pavilon skla
          Vyprávět o slávě šumavských skláren je takřka nošením dříví do lesa. Nicméně my si v Klatovech v tamním Pavilonu skla připomeneme jednu z nejúspěšnějších. Založil ji Johann Lötz v Klášterském Mlýně u Rejštejna před dvěma stovkami let. Největší úspěchy ale zdejší výrobky slavily kolem roku 1900. Secesní sklo z Klášterského Mlýna se tehdy prodávalo v luxusních obchodech v Paříži, Londýně i New Yorku. A mít doma nějaký takový skvost bylo mezi bohatými lidmi projevem vybraného vkusu. Jenže tyhle časy už připomínají jen prázdné prostory bývalé huti. Zařízení se v osmdesátých letech přesunulo do bavorského skanzenu. V Pavilonu skla budeme obdivovat vzácné kousky, které pocházejí ze soukromé sbírky a nutno dodat, že ze sbírky velmi ojedinělé.
          18:30
          Chebsko
            Víte, kterému místu se až do druhé světové války říkalo Egerland? Najdete ho na česko-německém pomezí a společně se tam vypravíme. Naše putování začneme u barokní Lorety v Hroznatově na Chebsku. Na její stavbě se podílel i legendární stavitel Kryštof Dientzenhofer. K pokladům, které můžeme v areálu obdivovat, patří černá Madona z lipového dřeva. Za minulého režimu měla ale namále. A přitom prý dokáže uzdravovat. Nahlédneme taky za hranici, kde se v zajímavé expozici v městečku Marktredwitz přesvědčíme o vyhlášené šikovnosti řezbářů na naší i německé straně. A po návratu domů se necháme ještě okouzlit starými statky a hrázděnkami, které se dochovaly a dočkaly nového kabátu.
            22:42
            Varhany
              Tóny varhan nás potěší při návštěvě v Zásadě. V rodině Žloutkových totiž dorostla už třetí generace varhanářů. Prohlédneme si některé nástroje, které se narodily a rozezněly pod rukama zakladatele tradice Bohumila Žloutka. Představí nám je jeho syn a vnuk, taky Bohumilové, kteří o ně pečují a samozřejmě i vyrábějí nové. Dovolí nám nahlédnout a prozradí, jak se vlastně tenhle nástroj rodí. Co všechno je zapotřebí k tomu, aby jeho hudba mohla rozdávat radost. Prozradíme vám, jak vznikají píšťaly a co vlastně při hraní rozhoduje o tom, které z nich se dostanou ke slovu. A čeká nás taky jeden unikátní kousek. Nejstarší z Bohumilů se totiž po přestěhování do podhůří Jizerek zamiloval do skla a to dostalo prostor i při jeho práci.
              26:54
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Stopáž30 minut
                Další díl
                18. leden 2015

                Přehled dílů

                 
                Stopáž30 minut

                24. září

                Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

                24. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                17. září

                Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

                17. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                10. září

                Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

                10. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž29 minut

                3. září

                Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

                3. 9. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                27. srpen

                Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

                27. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                20. srpen

                Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

                20. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                13. srpen

                Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

                13. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                6. srpen

                Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

                6. 8. 2023 na ČT1
                Stopáž29 minut

                30. červenec

                Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

                30. 7. 2023 na ČT1
                Stopáž30 minut

                23. červenec

                Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

                23. 7. 2023 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám