24 minut

16. listopadu 2014

Obsah dílu

Botanická zahrada — iQLandia — Muzeum koněspřežky — Chuchelský háj — Muzeum Karla Kryla

Části dílu

01:03
Botanická zahrada
  Botanická zahrada v Bečově nad Teplou zanedlouho oslaví kulaté sté narozeniny. U jejího rodu stál majitel místního panství Jindřich Beaufort-Spontin. Botanickou vášní se nakazil zřejmě u zakladatele průhonického parku hraběte Silva Taroucy, s jehož dcerou se oženil. Pýchou zahrady, která prochází velkou obnovou, je korkovník amurský. V roce 2006 dokonce získal titul Strom hrdina České republiky. My vám vysvětlíme, čím si ho zasloužil a prozradíme vám taky, jak přišel k označení korkovník pana Koditka. Nejcennější částí zahrady je původní Beaufortské alpinum, které se rozkládá na ploše bezmála jednoho hektaru. Dochovaly se staré nákresy, takže odborníci přesně vědí, jak bylo rozděleno a co kde bylo vysazeno. A zajímavostí v zahradě najdeme ještě celou řadu.
  04:51
  iQLandia
   V liberecké iQLandii si dopřejeme výlet do vesmíru, ale taky do hlubin země. Ve třech patrech tu najdeme moderní Planetárium věnované vesmíru i naší modré planetě. Před výletem do kosmu dokonce absolvujeme krátký výcvik. Můžeme si při něm ověřit, jak těžké to kosmonauti mají. Na dalším zařízení si zase vyzkoušíme, jak je to s gravitací na Měsíci a díky takzvané Möbiově pásce pro změnu otestujeme nekonečnost vesmíru. Až vesmír dostatečně prozkoumáme, přesuneme se do hlubin Země a taky do historie. Čeká nás stroj času, s jehož pomocí se můžeme posouvat v jednotlivých obdobích a zjišťovat, jak to tehdy na naší planetě vypadalo. A pokud vás experimentování a zkoušení jednotlivých exponátů unaví, můžete se vydat pod střechu a odpočinout si při pozorování hvězd.
   08:39
   Muzeum koněspřežky
    Na jihu Čech, konkrétně v tamní metropoli Českých Budějovicích, zavítáme do muzea věnovaného slavné koněspřežné dráze. Novou expozici otevřeli v jednom z dochovaných strážních domků. A tak naše putování za touhle technickou zajímavostí začneme právě u těch, kteří ve strážních domcích žili a starali se o fungování dráhy. Jejich práce byla nepřetržitá, vzdálit se směli jen výjimečně. Takže ve skromném obydlí a kolem něj museli mít po ruce všechno, co k běžnému životu potřebovali. Domků se podél bývalé trati zachovalo několik, nejen na naší, ale i na rakouské straně. Cesta do Linze tehdy trvala 14 hodin, což bylo oproti jízdám formanů velké zrychlení, byť pro nás je dneska tahle vzdálenost zvládnutelná mnohem rychleji.
    12:44
    Chuchelský háj
     Do pražské části Velká Chuchle lákají především koňské dostihy. My vám ale ukážeme řadu dalších míst, která stojí za pozornost. Vydáme se po naučné stezce Chuchelský háj s devíti zastaveními. Dozvíme se, že se nacházíme v jedné z nejzajímavějších geologických lokalit u nás. Jednou z našich zastávek bude kopec Homolka, kde bývalo několik lomů. Jen kousek od Homolky fungoval i jeden ze dvou dolomitových u nás. Velká Chuchle taky bývala v 19. století oblíbeným odpočinkovým místem bohatých Pražanů. Zastavíme se i v místní ZOO, kde našlo domov bezmála pět desítek druhů zvířat. Děti tu získají přehled o tom, jaká v lese žijí, ale objeví i ta domácí. A naše putování zakončíme u místní vápenky a prozradíme vám, v čem bývala unikátní.
     17:10
     Muzeum Karla Kryla
      V Kroměříži zavzpomínáme na Karla Kryla. Nezapomenutelnému muzikantovi tam totiž otevřeli v prostorách Starého pivovaru muzeum. A hodně neobvyklé. Nečekejte jen prostou přehlídku předmětů spojených s jeho životem. Nasajete tu i atmosféru, která ho provázela. Nahlédneme společně do jeho dětství, které bylo ovlivněno tím, že rodina přišla o tiskárnu. Pak se přestěhovali do Nového Jičína, Karel se pustil do studia keramické školy v Bechyni, ale nakonec v něm zvítězila láska k hudbě a psaní. Připomeneme si jeho tvorbu, její počátky v podobě básniček, které psal své první ženě Evě. Ale samozřejmě taky nejznámější písničky, které se stali legendárními a nelehký osud, odchod z rodné země, pozdější návrat a rozčarování z dění u nás.
      21:09
      Soutěž
       Přehrát celé video
       Stopáž27 minut
       Další díl
       23. listopadu 2014

       Přehled dílů

        
       Stopáž30 minut

       26. května

       Terezské údolí — Teplický zámek — Černé řemeslo — Čapkova vila — Procházka podél Otavy — Škvorec

       26. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       19. května

       Zámek Humprecht — Lázně Jáchymov — Legiovlak — Arboretum Křtiny — Mlýn Hněvkovice — NS Starý Plzenec

       19. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       12. května

       Zámek Loučeň — Lom Amerika — Sklářský ráj ve Velichově — Uhersko a okolí — Výstava Enigma — Žďár nad Sázavou

       12. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       5. května

       Klášter Zlatá Koruna — Kaolinový důl v Nevřeni — Fládrování — Večerní prohlídky na Konopišti — Velký svět techniky — Lomnice nad Popelkou

       5. 5. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       28. dubna

       Písecké bakaláře — Opevnění Šance — Zámek a muzeum Blansko — Zlatník Urban — Z Kamenné do Pyšelu — Automatické mlýny

       28. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž30 minut

       21. dubna

       Točník a Žebrák — Česká Kanada — Doškáři — Ostravská radnice — Kominické muzeum — Cesta kocoura Mikeše

       21. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       14. dubna

       Bazilika sv. Jiří — Vesecký Plakánek — Podmalby na skle — Obora Linhart — Dolní Vítkovice — Velíz a Krušná hora

       14. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       7. dubna

       Zbrašovské aragonitové jeskyně — Pravoslavný chrám v Olomouci — Vitráže z Domažlic — Motýlí dům Karlovy Vary — Muzeum Škoda — Vodňany a okolí

       7. 4. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       31. března

       Křížová cesta Bohutice — Paškály — Horácké kraslice — Výrobce pomlázek — Chození s jedličkou — Řehtačky

       31. 3. 2024 na ČT1
       Stopáž29 minut

       24. března

       Poutní areál Římov — Kraslice Zuzany Königové — Výstava o Josefu Hardmuthovi v Lednici — Putování Frýdlantským výběžkem — Lomeček — Vila Engelsmann

       24. 3. 2024 na ČT1

       Toulavá kamera na sociálních sítích

       Napište nám