Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrála sv. Petra a Pavla Katedrála, jejímiž patrony jsou svatý Petr a Pavel, patří k nejvýznamnějším pamětihodnostem Brna. Nedávno odborníci v kryptě objevili základy nejstaršího kostela na Petrově. Ten byl zasvěcen pouze sv. Petrovi. Sloužil českým věřícím a patřil k němu taky hřbitov. Ve 14. století pak v názvu středověké katedrály najdeme už světce oba. Tahle stavba vzala za své při švédském obléhání Brna a nahradila ji barokní. Současná podoba jedné z brněnských chloub pochází z 19. století. Při prohlídce komplexu, který je tak trochu městem ve městě, se dozvíme celou řadu zajímavostí. Víte třeba, proč se zdejší věži říká propitá? Podle jedné z historek prý proto, že dělníci utopili v alkoholu peníze na její dokončení. Zavítáme taky do muzea, v němž jsou vystaveny skvosty sakrálního umění z celé brněnské diecéze.

MapaKatedrála sv. Petra a Pavla
videoKatedrála sv. Petra a Pavla
...
video video

Katedrála sv. Petra a Pavla

Para Zoo

Para Zoo Míst, kde se můžete potkat se zvířaty, která z různých důvodů nemohou žít ve volné přírodě, u nás najdete řadu, paraZOO ovšem jedinou. Ve Vlašimi. Čekají vás v ní zejména ptáci, dravci a taky sovy, kteří doplatili na srážku s elektrickým proudem a nemohou létat. Na první pohled byste na nich ale žádný handicap nenašli. Společnost jim dělají i zvířata, která odchovali lidé. Ta se bohužel do lesů nebo řek taky vrátit nedokážou. To je případ vydry Bubliny nebo rysa Míši. Najdete tu i čápy, volavky, želvy a třeba hned u vchodu vás přivítá krkavec Bob. Když bude mít dobrou náladu, zakřičí na vás čau. Několik obyvatel z vlašimské paraZOO našlo azyl i na nedaleké farmě Blaník. Tam návštěvníci ovšem jezdí hlavně za všemi zvířaty, která dřív žila s lidmi, ale dnes je mnohé městské děti vůbec neznají.

MapaPara Zoo
videoPara Zoo
...
video video

Para Zoo

Parní čerpací stanice

Parní čerpací stanice Do Černovírského lesa v Olomouci – Chvalkovicích se vypravíme za stařičkou parní čerpací stanicí. Letos slaví své stopětadvacáté narozeniny. A když si někdo objedná její prohlídku, může ještě sledovat, co všechno tahle babička dovede. I když kupříkladu parní kotle, které tu sloužily k výrobě páry, nebo přes třicet metrů vysoký komín kotelny vzaly už za své. I tak je stanice rekordmankou. Sloužila dlouhých sedm desítek let. Vybudovaná totiž byla v roce 1889 a její provoz skončil v roce 1960. Hlavním úkolem stanice bylo přečerpávat pitnou vodu z podzemního zdroje do vodovodního potrubí. O kousek dál zase vyrostla úpravna vody, kterou mohou zájemci při výjimečných příležitostech taky navštívit. Výlet si pak můžou obohatit ještě o procházku nebo projížďku na kole lesem, kterým vás provede naučná stezka.

MapaParní čerpací stanice
videoParní čerpací stanice
...
video video

Parní čerpací stanice

Cyklotrasy Žďárské vrchy

Cyklotrasy Žďárské vrchy Na výlet do Žďárských vrchů s sebou tentokrát vezmeme kolo. Vypravíme se z obce Samotín nejprve do míst, která lákají zejména horolezce. Skála zvaná Drátenická nebo taky Dráteník či Dráteníčky slouží nejenom zkušeným milovníkům adrenalinu, ale učí se na ní pod odborným dohledem i malí adepti tohohle sportu. Kamenitým terénem se pak lesem vydáme blíž civilizaci. Vesničky, kterými budeme projíždět, zdobí domky z 18. a 19. století, které reprezentují pro kraj typickou lidovou architekturu. Nejkrásnější chaloupky nás ale přivítají v Podlesí, kde si budeme připadat jak v příbězích z televizních Večerníčků. Ve zdejší Pohádkové vesničce taky potkáme řadu známých postaviček. Třeba Karkulku, Budulínka nebo Rákosníčka.

MapaCyklotrasy Žďárské vrchy
videoCyklotrasy Žďárské vrchy
...
video video

Cyklotrasy Žďárské vrchy

Atlas ptáků neobyčejných

Atlas ptáků neobyčejných Celá řada zástupců ptačí říše a kuriózních informací o ní nás čeká na výstavě Atlas ptáků neobyčejných, na kterou se vypravíme do Přerova. Připravili ji v tamní Ornitologické stanici, která byla na okraji městského parku u řeky Bečvy vybudovaná už ve 30. letech minulého století. Prozradíme vám, kdo se tu pyšní titulem největší a naopak nejmenší, komu se říká létající drahokam a který pták je podle všechno tím nejbarevnějším v Evropě. A chybět tu nemůže ani slavný blboun nejapný. Navíc se, symbolicky samozřejmě, přesuneme v čase a prostoru. Zavítáme totiž do starého Egypta, starověkého Řecka nebo k indiánům. Dozvíme se kupříkladu, jaký význam měli ptáci pro původní obyvatele Nového světa. A na své si tu přijdou i ti nejmenší návštěvníci.

MapaAtlas ptáků neobyčejných
videoAtlas ptáků neobyčejných
...
video video

Atlas ptáků neobyčejných

Kotel u Rokycan

Kotel u Rokycan Za výhledy do kraje se tentokrát vypravíme na kopec Kotel u Rokycan. Vyhlídková věž tam vyrostla už na přelomu 19. a 20. století. Jenže dlouho radost turistům nedělala. V roce 1905 byla dřevěná konstrukce natolik zchátralá, že musela být stržena. A trvalo víc než století, než se dočkala nástupkyně. Plány na výstavbu kamenné rozhledny existovaly sice už mnohem dřív, zhatily je ovšem světové války. V roce 2009 se ale nápad na rozhlednu na kopci zrodil znovu a letos se konečně dočkal realizace. Od jara tak zájemci mohou vyšlápnout po bezmála sto padesáti schodech na novou věž, která se tyčí v nadmořské výšce 600 metrů. Při jasném počasí se z ní dají zahlédnout třeba i šumavské vrcholky. A slibujeme, že přidáme i pár zajímavostí o tom, jak probíhalo budování rozhledny.

MapaKotel u Rokycan
videoKotel u Rokycan
...
video video

Kotel u Rokycan

Stopáž27 minut
Rok výroby 2014
 P ST