29 minut

29. červen 2014

Obsah dílu

Kácov — Nočníky — Kladská — Zoo Plzeň — Kroje — Babí Lom

Části dílu

01:20
Kácov
  Ve středočeském Kácově se vypravíme na místní zámek. Jeho velkolepé pojetí bylo dílem velkovévodkyně Anny Marie Toskánské, která sice na zámku často nepobývala, ale protože si potrpěla na luxus, na stavbě ani výzdobě nešetřila. Už na první pohled příchozí upoutají slepá okna, vyzdobená tak, aby všichni poddaní měli pocit, že je panstvo neustále sleduje. Zavítáme i do zámecké kaple, jejíž výzdobu poznamenalo to, že přízemí bylo svého času přebudováno na byt. Pozornost si zaslouží i fresky Karla Moraviniho, které jsou ovšem z velké části ještě před zraky návštěvníků ukryty. A na své si přijdou i milovníci technických vymožeností. Čeká nás prohlídka muzea radiopřijímačů a taky veteránů na dvou kolech, kteří pocházejí ze sbírek Petra Kuřete.
  05:36
  Nočníky
   Neobvyklé muzeum navštívíme takřka v centru Prahy. Dozvíme se v něm spoustu zajímavostí o tom, jak se naši předci vypořádávali s potřebami každodenními, ale také velmi intimními. Pokud snad ještě netušíte, o čem bude řeč, prozradíme vám, že ve sbírce rodiny Sedláčkových převažují nočníky. U zrodu jejich sběratelské vášně stála přestavba starého domu, v němž objevili dvě historické toalety. A rozhodli se dozvědět o tomhle tématu co nejvíc. A tak nám prozradí, kdy skončila doba prévetů, kdy spatřily světlo světa záchody v podobě blízké té, jakou známe dnes, a zejména nám předvedou řadu zajímavých kousků. Můžeme se tak těšit například na nočník, který byl vyroben pro Titanik nebo pro Napoleona, na kolekci francouzských svatebních nočníků i na další zajímavosti.
   09:37
   Kladská
    Zajímavou krajinou v okolí Kladské nás provede naučná stezka. Prohlédneme si historickou zástavbu obce, ale pak už vyrazíme do přírody. Čeká nás například Tajga, což je část národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Prohlédneme si taky čarověník, masožravou rosnatku okrouhlolistou a řadu dalších rostlin, které se zabydlely ve Vrchovištním rašeliništi. Po jeho části se porozhlédneme z vyhlídkové plošiny. A kdyby nám přálo štěstí, mohli bychom potkat i pár zajímavých zvířat, třeba divoké prase, srnce nebo dokonce jelena. Mimochodem víte, že pradávným průvodcem Slavkovským lesem je bílý jelen? Vypráví o něm dokonce jedna legenda, jenže tu vám neprozradíme. Zato vás zavedeme k rybníku z první poloviny 16. století, který vypadá jako jezero.
    13:53
    Zoo Plzeň
     Ve svých současných prostorách se plzeňská zoologická zahrada usídlila už před půl stoletím. Kulaté narozeniny tu oslavila loni a trochu opožděně k nim dostala dárek v podobě mláděte nosorožce indického. Maruška se narodila v únoru a má se vskutku čile k světu. K radosti všech dobře pije, denně přibírá zhruba jeden kilogram, takže váží už bezmála dva metráky. Rekordmanem je její tatínek, s váhou kolem 2300 kilogramů je nejmohutnějším zvířetem v zahradě. Od nosorožců se přesuneme k protinožcům. Tedy k jejich zástupcům na západě Čech. Patří k nim třeba husy kuří nebo psi dingo. A pak se vydáme na dlouhou výpravu s velkými cestovateli. Na výstavě, která tu právě probíhá, si připomeneme v tomto směru polovinu legendární dvojice Hanzelka – Zikmund.
     18:09
     Kroje
      Pokud se domníváte, že tradiční lidové kroje se udržely už jen na Moravě, vyvedeme vás z omylu. Vypravíme se totiž do Bzí u Týna nad Vltavou, kde najdeme království Davida Blažka. Nejprve se vyučil kuchařem, pak vystudoval ekonomickou školu a nakonec se pustil do výroby krojů. Už si stačil vydobýt věhlas, takže se u něj dveře netrhnou. Budeme ho sledovat při práci, necháme si povyprávět o tom, jak se takový kroj rodí, a dozvíme se, že svá pravidla má nejen složení a používání kroje, ale tak oblékání do náročné parády. David nám navíc vysvětlí, jak podle kroje můžeme poznat třeba to, že máme tu čest s vdanou paní. A taky nám prozradí, kde na jeho dílo narazíme nejčastěji a že se možná brzy dočkáme neobvyklé módní přehlídky.
      22:22
      Babí Lom
       Na kole se tentokrát projedeme brněnskými lesy. Pamatují toho už hodně, jejich historie se začala psát ve středověku. O tom, jak vypadaly v minulosti, ale taky celou řadu zajímavostí ze současnosti, se dozvíme díky nové cyklostezce Babí lom. Její tvůrci si vzali příklad ze slavného Učitele národů Jana Amose Komenského a pro cyklisty tu připravili školu hrou. Víte například, že každý z nás Čechů má ročně k dispozici takřka kubík dřeva? Čistě teoreticky samozřejmě. A tušíte, kdy je ten správný čas na sklizeň šišek z různých stromů? Symbolicky si taky projdeme život stromů od vysazení až po zpracování dřeva. A pak si můžeme pořádně dát do těla na některém z místních sportovišť, kde si na své přijde snad každý. Ještě dodáme, že společnost vám budou dělat dřevěné sochy Jaroslava Pecháčka, vyřezané motorovou pilou.
       26:39
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž30 minut
        Další díl
        6. červenec 2014

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        16. červenec

        Žirovnice — Ŕozhledna Smrk — Bednářské muzeum — Klášter Brno — Pálava — Týn nad Vltavou

        16. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám